لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۳۲

خبرگزاری قوه قضائیه: اتهام جدیدی به نازنین زاغری تفهیم نشده است


خانم زاغری که برای مؤسسه خیریه تامسون رویترز فعالیت می‌کرد، در فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت شد.

خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، ضمن تکذیب تفهیم اتهام جدید به نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌- بریتانیایی، در عین حال اعلام کرد که وی به دادگاه احضار شده اما به دلیل نداشتن وکیل «تفهیم اتهام نشده است».

این خبرگزاری روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت خبر داد که نازنین زاغری روز یکشنبه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار شده است.

بر اساس این گزارش، خانم زاغری در جلسه دادگاه اعلام کرده که به وکیل نیاز دارد و به همین دلیل، وی «تفهیم اتهام نشده» و زمان جدیدی برای جلسه دادگاه تعیین شده است.

به گفته این خبرگزاری، نماینده دادستان نیز در این جلسه حضور داشته است.

خانم زاغری پیش از این حکم زندان دریافت کرده است و به همین دلیل برگزاری دادگاه جدید می‌تواند به معنای مطرح شدن اتهام تازه‌ای علیه وی باشد.

همچنین حضور نماینده دادستان در جلسات دادگاه معمولا به معنای مطرح شدن یک اتهام جدید علیه زندانی است.

گزارش خبرگزاری میزان واکنشی به سخنان همسر نازنین زاغری است که خبر داده است او با اتهام جدیدی روبه‌رو شده است.

ریچارد رتکلیف در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، اعلام کرد که جلسه دادگاه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد و به همسرش اتهام «تبلیغ علیه نظام» وارد شده است.

آقای رتکلیف گفته است که قاضی دادگاه به همسرش اعلام کرده، باید در انتظار صدور حکم دیگری علیه خود باشد.

با این حال خبرگزاری میزان در گزارش خود نوشت که «خبرسازی» درباره اظهارات قاضی مبنی بر اینکه انتظار می‌رود نازنین زاغری «در پرونده جدید نیز محکوم شود عاری از صحت و اعتبار است».

در حالی که همسر نازنین زاغری از تفهیم اتهام او در روز شنبه خبر داده،خبرگزاری قوه قضائیه تاریخ حضور خانم زاغری در دادگاه را روز یکشنبه اعلام کرده است.

خانم زاغری که برای مؤسسه خیریه تامسون رویترز فعالیت می‌کرد، در فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت شد و پس از متهم شدن به جرائمی از جمله «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

در آن زمان نازنین زاغری با دختر خردسالش گابریلا و برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرده بود، و از زمان بازداشت او، گابریلا که اکنون سه ساله است، نزد پدر و مادر خانم زاغری در تهران زندگی می‌کند.

گزارش شده که خانم زاغری خواستار آن است که دست کم ماه آینده برای حضور در جشن تولد چهارسالگی دخترش مرخصی داشته باشد.

هفته گذشته در آستانه دیدار محمدجواد ظریف و همتای بریتانیایی‌اش بوریس جانسون در بروکسل، کمپین آزادی نازنین زاغری خبر داد که پرونده قضایی او مجدداً بازگشایی شده است.

آقای رتکلیف همچنین خبر داده که روز یکشنبه سفیر بریتانیا در تهران موفق به دیدار با نازنین زاغری شد و این دیدار نخستین دسترسی دیپلماتیک به خانم زاغری از زمان بازداشت او بوده است.

در طول دو سالی که از بازداشت و محکومیت خانم زاغری در ایران می‌گذرد، بریتانیا بارها خواستار آزادی او شده و بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور در سفر چند ماه پیش خود به تهران، خواستار آزادی خانم زاغری به دلایل بشردوستانه شده بود.

در عین حال از ماه‌ها پیش گزارش شده که بریتانیا در صدد است با بازپرداخت نزدیک ۴۰۰ میلیون پوند پول مرتبط با یک قرارداد تسلیحاتی پیش از انقلاب به ایران، زمینه آزادی او را فراهم کند.

ایران در آستانه اجرایی شدن برجام، در زمستان ۹۴، به شکل مشابهی چند زندانی ایرانی- آمریکایی را همزمان با دریافت یک بدهی قدیمی خود از آمریکا آزاد کرد، گرچه این دو رویداد همزمان به گمانه‌زنی‌هایی در مورد آزادی این زندانیان در ازای پرداخت باج به ایران دامن زد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، از جمله کسانی است که به این دلیل منتقد دولت پیشین آمریکاست.

بر اساس گزارش خبرگزاری میزان و سایت رادیو فردا/ ا.م/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG