لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۰

ادامه بمباران شدید شرق حلب همزمان با توقف کمک‌های انساندوستانه سازمان ملل


از زمان آغاز حملات مجدد ارتش سوریه به حلب در روز سه‌شنبه تاکنون ۶۵ غیرنظامی کشته شده‌اند.

حملات هوایی و توپخانه‌ای ارتش سوریه علیه مواضع مخالفان بشار اسد در شرق حلب برای کنترل کامل این شهر روز جمعه ۲۸ آبان هم ادامه یافت و همزمان سازمان ملل خبر داد که امدادرسانی به این شهر کاملاً متوقف شده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که خیابان‌های حلب خالی است و ساکنان آن برای فرار از حملات «سبعانه» حکومت بشار اسد که وارد چهارمین روز خود شده است، به دنبال سرپناه هستند.

گلوله‌باران توپخانه ارتش سوریه به مواضع شورشیان در شرق حلب شدیدترین حمله ظرف دو سال گذشته توصیف شده و نیروهای امداد گفته‌اند که کار امدادرسانی بسیار خطرناک شده است.

نجیب فخوری، رئیس گروه داوطلبان نجات موسوم به «کلاه سفیدها» در مناطق تحت کنترل شورشیان، گفته است که «من هرگز چنین گلوله‌باران شدیدی را به یاد ندارم».

او افزود: «اوایل روز تماسی را برای کمک به مهار یک آتش‌سوزی دریافت کردیم ولی نمی‌توانستیم برویم چون گلوله‌ها مرتبا در خیابان‌ها فرود می‌آیند».

شهر حلب که به دو بخش تحت تسلط ارتش سوریه و شورشیان تقسیم شده، در جریان جنگ داخلی پنج‌ساله این کشور شاهد شدیدترین رویارویی خشونت‌بار میان طرفین بوده است. جنگ داخلی سوریه تاکنون نیمی از جمعیت این کشور را در داخل و خارج آواره کرده و بیش از ۳۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در سال جاری با پشتیبانی هوایی روسیه و زمینی ایران و گروه حزب‌الله لبنان بارها تلاش کرده که با بمباران شدید حلب، این شهر را از کنترل شورشیان خارج کند. ۲۵۰ هزار نفر در این شهر به محاصره افتاده‌اند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه می‌گوید که صدای بمباران‌ها در همه مناطق حلب شنیده می‌شود و هلی‌کوپترها بمب‌های بشکه‌ای که گروه‌های حقوق بشری بین‌‎المللی استفاده از آن را به دلیل اصابت کردن بی‌محابا به هر هدفی تقبیح کرده‌اند، بر این شهر پرتاب می‌کنند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر در سوریه که مقر آن در لندن است، از زمان آغاز حملات مجدد ارتش سوریه به حلب در روز سه‌شنبه تاکنون ۶۵ غیرنظامی کشته شده‌اند.

برداشت من این است که روی کاغذ، تمام انبارها در حال حاضر خالی شده و دهها هزار خانواده فاقد مواد غذایی و سایر مایحتاج زندگی هستند. بنابراین، اکنون لحظه‌ای غم انگیز است، و ما از یک سونامی حرف نمی‌زنیم، ما از فاجعه‌ای ساخته دست انسان حرف می‌زنیم
یان ایگلند، مشاور سازمان ملل در امور انساندوستانه

آغاز بمباران‌ها به یک دوره آرامش نسبی در این شهر و توقف حملات هوایی جنگنده‌های روسی که حدود یک ماه طول کشید پایان داد. هدف از آتش‌بس این بود که ساکنان حلب و شورشیان مناطق خود را ترک کنند ولی تعداد کمی از آنها این کار را کردند.

پایان آذوقه و لوازم درمانی

همزمان با این تحولات، یک مقام امدادرسانی سازمان ملل اعلام کرد آذوقه ساکنان شهر حلب رو به اتمام است و هیچ یک از طرف‌های درگیر برای ایجاد مسیری امن به منظور ارسال کمک‌های انساندوستانه موافق نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یان ایگلند مشاور سازمان ملل در امور انساندوستانه، گفته است که شهروندانِ در محاصره حلب با کمبود مواد غذایی و امکانات درمانی روبرو هستند.

او اظهار داشت: «برداشت من این است که روی کاغذ، تمام انبارها در حال حاضر خالی شده و دهها هزار خانواده فاقد مواد غذایی و سایر مایحتاج زندگی هستند. بنابراین، اکنون لحظه‌ای غم انگیز است، و ما از یک سونامی حرف نمی‌زنیم، ما از فاجعه‌ای ساخته دست انسان حرف می‌زنیم».

سازمان ملل برنامه‌ای برای امدادرسانی شامل اعزام کادر درمانی، لوازم پزشکی و مواد غذایی به شرق حلب و خروج مجروحان و افراد بیمار پیشنهاد کرده است.

ایگلند به رویترز می‌گوید که شورشیان علائم مثبتی در این زمینه فرستاده‌اند ولی او نمی‌تواند درک کند چرا رسما با این امر موافقت نمی‌کنند و درباره عملیات امدادرسانی سازمان ملل تضمین دهند.

به گفته او، روسیه هم در کل با این موضوع موافقت کرده ولی هنوز برای انجام آن چراغ سبز نداده است. سازمان ملل امیدوار است در ماه جاری به یک میلیون نفر از شهروندان سوری که در مناطق محاصره شده گرفتار آمده‌اند امدادرسانی کند ولی تاکنون نتوانسته است به این مناطق دسترسی پیدا کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG