لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۷

نتانياهو: فعاليت های تروريستی ايران دامنگير جهان شده است


بنیامین نتانياهو جمهوری اسلامی ايران را متهم کرد که «ديپلمات های بی گناه را در سراسر جهان هدف حملات خود قرار داده است.»
بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، روز چهارشنبه در سخنانی گفت که «فعاليت های تروريستی» ايران دامنگير جهان شده است و دنيا بايد برای متوقف کردن اين اقدامات وارد عمل شود.

آقای نتانياهو جمهوری اسلامی ايران را متهم کرد که «ديپلمات های بی گناه را در سراسر جهان هدف حملات خود قرار داده است.»

سخنان نخست وزير اسرائيل به دنبال يک سلسله بمبگذاری در پايتخت های گرجستان، هند و تايلند ايراد می شود که به ادعای مقام های تل آويو، جمهوری اسلامی ايران در آنها دست داشته است. وزارت خارجه ايران اين اتهام ها را رد کرده است.

بمبگذاری ها در هند و گرجستان روز دوشنبه صورت گرفت و در جريان آن ديپلمات های اسرائيلی هدف حمله قرار گرفتند. روز چهارشنبه نيز بمبگذاری مشابهی صورت گرفت که به گفته مقام های تايلندی هدف آنها دیپلمات های اسرائيلی بوده است.

در رابطه با انفجار بانکوک، دو ايرانی که متهم به تدارک انجام اين عمليات شده اند بازداشت شده و نفر سوم نيز به مالزی گريخته است.

بنیامین نتانياهو که در نشست ويژه پارلمان اسرائيل- کنست- به افتخار ديدار رييس جمهوری کرواسی از اين کشور سخن می گفت، اظهار داشت: «ايران در حال بی ثبات کردن در جهان است. مردم دنيا بايد اين حوادث را محکوم کرده و خط قرمزی برای اين دسته از تجاوزگری های ايران ترسيم کنند.»

به گفته وی، «اگر اين قبيل تجاوزگری ها متوقف نشود، آن به يک بهمن تبديل خواهد شد.»

بمبگذاری در بانکوک، پايتخت تايلند، از سوی واشينگتن محکوم شده است و ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفته است: «به نظر می رسد ما شاهد افزايش چنين خشونت هايی هستيم. ما نسبت به اين رويداد ها ابراز نگرانی می کنيم. برخی از اين (حملات) با ايران مرتبط است.»

وی افزود: «حمله های اخير يادآور اين نکته است که برخی از بازيگران دولتی و سازمان ها، به تروريسم بين الملل به عنوان يک ابزار سياست خارجی نگاه می کنند، امری که ايالات متحده آن را سزاوار سرزنش می داند.»

رامين مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران هر گونه دخالت جمهوری اسلامی در اين حملات را رد کرده و در مقابل اسرائيل را به ايجاد «جنگ روانی» عليه جمهوری اسلامی متهم کرده است.

تنش های اخير ميان ايران و اسرائيل در ادامه جنگ لفظی دو کشور بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و گمانه زنی هايی است که بر سر حمله احتمالی اسرائيل به تاسيسات هسته ای ايران به راه افتاده است.

اسرائيل می گويد که ايران در حال ساخت بمب هسته ای است و بايد تهران را از دستيابی به اين سلاح بازداشت. تل آويو گفته است که برای مقابله با اين خواست ايران تمام گزينه ها از جمله حمله نظامی در دستور کار است.

در مقابل، ايران اين اتهام ها را رد کرده و می گويد که به هرگونه حمله نظامی پاسخی «قاطع و دندان شکن» خواهد داد.

موضوع «ترورهای» يکسال اخير «دانشمندان هسته ای» ايران نيز به تنش های ميان جمهوری اسلامی و اسرائيل افزوده شده است. تهران می گويد که سوريس های جاسوسی اسرائيل، آمريکا و بريتانيا در اين اقدامات دست دارند و ماه گذشته تهديد کرد که به اين حملات، پاسخ متقابل خواهد داد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG