لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۴

جدال لفظی نتانیاهو با آمانو بر سر «انبار هسته‌ای ایران» در تورقوزآباد


دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای پرسیده است، چرا آقای آمانو مشخصا به تورقوزآباد اشاره نکرده است؟

دفتر بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه ۱۰ مهر در یک جدال لفظی با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر آنچه که نخست‌وزیر اسرائیل «انبار هسته‌ای مخفی» ایران در تورقوزآباد نامیده، ابراز اطمینان کرد که آگاهی اسرائیل در خصوص این انبار، «عین حقیقت است».

همزمان، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت که کشورش در «زمان مناسب» افشاگری بیشتری خواهد کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز پنجم مهر در هفتادوسومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با نشان دادن یک نقشه از گوگل و تصویر سردر ساختمانی در «تورقوزآباد» گفت کشورش از چند ماه قبل اطلاعات «انبار مخفی هسته‌ای ایران» را به آژانس داده، اما این نهاد اقدامی نکرده و بازرسان خود را به آنجا نفرستاده است.

اما یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که بازرسان آژانس به هر نقطه‌ای در ایران که می‌بایست اعزام شوند، رفته‌اند.

آقای آمانو افزوده بود، اقدامات آژانس درباره اطلاعاتی که کشورها و اشخاص ثالث می‌دهند، بر اساس بررسی‌های مستقل پیگیری می‌شود و هر اطلاعی که حتی ظاهرا ارزشمند به نظر برسد، موجب تحقیق نمی‌شود.

از بیانیه آقای آمانو ظاهرا چنین بر می‌آید که دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اطلاعات ارائه شده از سوی اسرائیل درباره تورقوزآباد را «ارزشمند» ندانسته است.

اما به گزارش وای.نت، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل شامگاه سه‌شنبه دوباره خواهان آن شد که «ناظران آژانس با تجهیزات لازم برای اندازه‌گیری تشعشعات هسته‌ای، سریعا به این منطقه اعزام شوند تا ثابت شود که سخنان نتانیاهو کاملا درست است».

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه خود می‌پرسد، چرا آقای آمانو مشخصا به تورقوزآباد اشاره نکرده است؟

بنیامین نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که ایران بعد از برجام نه تنها اسناد برنامه هسته‌ایش برای تولید بمب اتمی را از بین نبرد بلکه مواد هسته‌ای زیادی را در تورقوزآباد مخفی کرد.

به گفته نخست‌وزیر اسرائیل، بعد از آنکه کشورش هفت ماه پیش به آرشیو هسته‌ای ایران در شورآباد تهران دسترسی یافت و آن را به اسرائیل برد، ایران هراسان شد و مواد انبار شده در تورقوزآباد را در سطح تهران پراکنده کرد.

مقامات ایرانی در روزهای گذشته سخنان نتانیاهو در ارتباط با تورقوزآباد را رد کردند؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، یادآور شد که اسرائیل خودش «زرادخانه واقعی سلاح‌ هسته‌ای دارد».

رسانه‌های ایران نیز محل اعلام شده از سوی نخست‌وزیر اسرائیل را «قالیشویی آقای رضایی و شرکا» قلمداد کردند ولی تصاویری که منتشر کردند، نه از داخل این ساختمان، که از ساختمان روبرویی آن بود.

در حالی که وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از سخنان نخست‌وزیر اسرائیل حمایت کرد، یک مقام اطلاعاتی آمریکا که نخواست نامش برده شود، گفت که اظهارات نتانیاهو «کمی گمراه‌کننده است» و آمریکا از مدت‌ها پیش از این محل باخبر بوده و آنجا پر از پوشه و کاغذ است و نه سانتریفوژ، و بر اساس این اطلاعات نمی‌توان کشورهای باقی‌مانده در برجام را به خروج از آن کشاند.

لیبرمن: اطلاعات بیشتری در اختیار داریم

از سوی دیگر، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز ۱۰ مهر گفت که کشورش «اطلاعات بسیار بیشتری در اختیار دارد و خود زمان مناسب را برای افشای سایت‌های بیشتر، چه در ایران و چه در بیروت، تعیین می‌کند».

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی مجمع عمومی غیر از «افشای انبار هسته‌ای تورقوزآباد» تصاویری را نیز از لبنان نشان داد و گفت گروه حزب‌الله موشک‌های زیادی در سه سایت، از جمله یک استادیوم در حومه فرودگاه بیروت انبار کرده است.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان، روز ۹ مهر سفیران حدود ۷۰ کشور را به این سه سایت برد و با ابراز نگرانی از اینکه اسرائیل با این ادعا به زودی به لبنان حمله کند، خواهان همبستگی کشورها، به ویژه کشورهای عرب شد.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، نیز روز سه‌شنبه گفت که سخنان نخست‌وزیر اسرائیل یک تهدید علیه لبنان است.

دیدن نظرات (۴۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG