لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۱۸

نتانیاهو به پوتین: هر جا داعش از بین می‌رود ایران وارد می‌شود


دیدار سوچی ششمین دیدار نخست‌وزیر اسرائیل با رییس‌جمهوری روسیه است که عمدتا درباره ایران بوده است.
دیدار سوچی ششمین دیدار نخست‌وزیر اسرائیل با رییس‌جمهوری روسیه است که عمدتا درباره ایران بوده است.

نخست‌وزیر اسرائیل که به روسیه سفر کرده است، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، نقش فزاینده ایران در سوریه را «تهدیدی برای اسرائیل، خاورمیانه و همه جهان» توصیف کرد.

بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه اول شهریور در بندر سوچی و در حضور خبرنگاران به رییس‌جمهوری روسیه گفت: «آقای رئیس‌جمهور! ما با تلاش‌های مشترک در حال شکست داعش هستیم. این مسئله‌ای مهم است؛ اما مسئله بد این است که هر جا که داعش از بین می‌رود، ایران وارد می‌شود».

وی همچنین تأکید کرد: «نمی‌توان برای یک لحظه هم از خاطر برد که ایران هر روز موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند، گروه‌های تروریستی را تجهیز و تأمین می‌کند و باعث و بانی ترور است».

این چندمین اظهار نظر نخست‌وزیر اسرائیل درباره ایران طی یک هفته اخیر است. آقای نتانیاهو در ویدئویی که یک روز پیش از دیدار او با ولادیمیر پوتین منتشر شد گفته بود: «رفتار تهاجمی ایران در منطقه بعد از برجام هیچ تغییری نکرده است»؛

او هفته گذشته نیز هشدار داده بود کشورش برای جلوگیری از پیشروی ایران یا عواملش به مرز سوریه و اسرائیل «به هر اقدام لازم دست می‌زند».

بنابر گزارش‌ها، ولادیمیر پوتین در آغاز دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل، از بهبود مناسبات دو کشور ابراز رضایت کرد اما در برابر خبرنگاران، به سخنان نتانیاهو در مورد ایران واکنش نشان نداد.

ششمین دیدار نتانیاهو – پوتین

دیدار سوچی ششمین دیدار نخست‌وزیر اسرائیل با رییس‌جمهوری روسیه است که عمدتا درباره ایران بوده است. دیدار قبلی رهبران دو کشور حدود پنج ماه پیش در کرملین انجام شد.

نخست‌وزیر اسرائیل بامداد چهارشنبه وارد سوچی، بندری در ساحل دریای سیاه و اقامتگاه تعطیلات تابستانی رییس‌جمهوری روسیه، شد.

یوسی کوهن، رییس سازمان موساد، و مئیر بن شبات، مشاور جدید امنیت ملی اسرائیل، بنیامین نتانیاهو را در این سفر همراهی می‌کنند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دولت نتانیاهو پیشاپیش آمریکا را در جریان موضوع‌های درخواستی‌اش از روسیه قرار داده است.

بنابر همین گزارش‌ها، حکومت اسرائیل بر این باور است که آتش‌بس در جنوب سوریه که دو ماه پیش با حمایت آمریکا و روسیه به دست آمد و اجرایی شد، نیازهای امنیتی اسرائیل را نادیده گرفته و «درخواست مشخص» اسرائیل، بیرون راندن نظامیان ایران و متحدانش از سوریه است.

رییس موساد جمعه گذشته در دیدار با ژنرال هربرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، بر موضع کشورش درباره بیرون راندن ایران از سوریه تأکید کرده بود.

به گزارش وبسایت اسرائیلی والا، هیئت اسرائیلی از اینکه آمریکا «کاملا مواضع اسرائیل را درک می‌کند، بسیار راضی بوده و قرار شده که تماس‌ها ادامه یابد». اما سایر رسانه‌های اسرائیل پیش‌تر گزارش داده بودند که نظر آمریکا نیز در نتیجه مذاکرات جمعه گذشته در کاخ سفید «تغییر نکرد».

از سوی دیگر تارنمای خبری والا به نقل از ییسرائل کاتز، وزیر راه و امور اطلاعاتی اسرائیل نقل کرده است که «نباید گذاشت جای پای ایران در سوریه تثبیت شود؛ آمریکا باید دوباره نقش رهبری در منطقه را به دست گیرد».

این وزیر اسرائیلی افزود، «سیاست دولت پیشین آمریکا شکست خورد و به محور شرارت ایرانی امکان داد با یاری روسیه به جایگاهی برسد که در منطقه تاثیر قابل توجهی داشته باشد و هم‌پیمانان آمریکا در منطقه را تهدید کند».

به نوشته این وبسایت اسرائیلی، دولت نتانیاهو می‌کوشد تا با بهره‌گیری از فضای ضدروسی ایجاد شده در آمریکا، واشینگتن را به تحریم‌های بیشتر علیه ایران و حزب‌الله ترغیب کند.

در طول جنگ داخلی سوریه، ایران و روسیه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد بوده‌اند.

بشار اسد چند روز پیش، از یاری‌های ایران و حزب‌الله تقدیر کرد.

با وجود ادعای حضور «مستشاری» ایران در سوریه، نظامیان ایرانی یا شهروندان دیگر کشورها که سپاه پاسداران آنها را سازماندهی می‌کند همراه با حزب‌الله لبنان در سوریه می‌جنگند؛ اسرائیل حضور برخی از این نیروها در نزدیکی مرز خود با سوریه را «یک خطر جدید» تلقی کرده است.

دولت اسرائیل گفته است آگاه کردن افکار عمومی جهان از این «خطر» را در دستور کار خود قرار داده و بنیامین نتانیاهو در هفته‌های آینده با این هدف به سازمان ملل و چند کشور دیگر سفر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG