لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۵
پزشکان آمريکايی روشی را برای ترميم بافت آسيب ديده قلب يافته اند که در آن به کمک سلول های بنيادی گرفته شده از قلب بيمار بخشی از قلب «بازسازی» می شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، يکی از بيمارانی که تحت مداوای قلب به شيوه تزريق سلول های بنيادی قرار گرفته «کن مايلز» ۳۹ ساله است.

اين بيمار قلبی که به همراه گروهی از ديگر افراد دارای عارضه مشابه سلامت خود را بازيافته، می گويد: «دشوار ترين بخش اين عمل حس عدم اطمنيانی بود که آزارم می داد.»

مايلز می گوید: «۳۰ درصد قلبم آسيب ديده بود، و به من گفته بودند که اين بيماری کيفيت باقيمانده عمرم را تحت تاثير قرار خواهد داد.»

با این چشم انداز پيش رو، کن مايلز موافقت می کند به درمانی تن دهد که پيش از او هيچ کس به سراغ اش نرفته بود: تزريق سلول های بنيادی که از قلب خود او برداشته شده بودند.

دکتر رابرت بولی، يکی از اعضای تيم پزشکانی که انجام اين روش درمانی جديد را بر عهده داشتند، می گويد که سابق بر اين پزشکان بر اين مسئله توافق نظر داشتند که اميد چندانی به درمان بيماران دچار نارسايی قلبی وجود ندارد: «زمانی که فرد به چنين مرحله ای از بيماری قلبی می رسيد، برای او ديگر اميد بهبودی وجود نداشت، بيمار دچار نارسايی قلبی مدام رو به تحليل بود، تنها گاهی اين تحليل تندتر و گاهی هم کندتر بود، اما وخامت روزافزون حال بيمار در هر صورت، برای ما اصلی پذيرفته شده بود.»

با وجود این، اصل یاد شده روز چهاردهم نوامبر زير سوال رفت و دو گروه مجزا از متخصصان گزارش دادند که درمان های ترميمی بافت قلب به کمک سلول های بنيادی در گروه کوچکی از بيماران تحت درمان جواب داده و نواحی آسيب ديده قلب را بهبود بخشيده است.

نکته حائز اهميت آن است که اين اتفاق بدون هر گونه عوارض جانبی صورت گفت. بر اين اساس، در بيماران دريافت کننده سلول های بنيادی به طور متوسط حدود ۶۰۰ ميليون سلول قلبی جديد رشد کرده است. يک حمله قلبی جدی می تواند يک ميليارد سلول قلب انسان را از بين ببرد.

در اين شيوه درمانی – که به آنژيوپلاستی شباهت دارد—جريان خون در شريان آسيب ديده به مدت سه دقيقه متوقف می شود و در اين مدت زمان سلول های بنيادی تزريق می شوند.

کن مايلز درباره تجربه اش از اين مرحله می گويد: «احساس می کردم دوباره دچار حمله قلبی شده ام.»

مايلز که هفته های اول پس از حمله قلبی اش را در تخت خواب به تماشای تلويزيون گذرانده بود، تنها يک هفته بعد از دريافت سلول های بنيادی قلب، می گويد: «نيروی ام را بازيافته بودم.»

اما کن مايلز اکنون بر سر کار تمام وقت خود حاضر می شود، غذای ناسالم مصرف نمی کند، نزديک به ۲۰ کيلو وزن کم کرده است و همسر و دو فرزند پسر نوجوان او از ميزان بهبود سريع او هيجان زده هستند.

گزارش سی ان ان با گفته دکتر بولی پايان می يابد که اعتقاد دارد اگر گروه او در فاز سه تحقيق بتوانند يافته های روش درمانی ياد شده را مورد تاييد قرار دهند، اين امر «می تواند درمان هميشگی بيماری قلبی را رقم بزند.»
او تاکيد می کند: «چنين پيشرفتی يک انقلاب خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG