لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۲۳

بررسی روزنامه های صبح شنبه ایران


به گفته نماینده تبریز در مجلس، از آنجا كه استفاده از ساير راه هاي قانوني منتج به نتيجه نشده، تعدادي از نمايندگان به دنبال طرح سوال از رئيس جمهور هستند.

روزنامه خراسان ، از پیگیری برخی از نمایندگان مجلس برای طرح سئوال از رییس جمهوری اسلامی خبر داده است.


به نوشته این روزنامه ، اكبر اعلمي، از نمایندگان مجلس در پاسخ به اين سوال كه شنيده شد تعدادي نماينده مجلس در پي طرح سوال از رئيس جمهور و استيضاح وي مي باشند، گفته « اين مطلب كه جمعي از نمايندگان مجلس به دنبال طرح سوال از آقاي احمدي نژاد هستند را انكار نمي كنيم اما اين كه تعداد نمايندگان چقدر است و چه تعداد تاكنون اين طرح را امضاء كردند، قرار نيست، منتشر شود. »


به گفته نماینده تبریز در مجلس، از آنجا كه استفاده از ساير راه هاي قانوني منتج به نتيجه نشده، تعدادي از نمايندگان به دنبال طرح سوال از رئيس جمهور هستند تا با استفاده از اين ابزار به وظايف نظارتي خود عمل كنند.


اعلمی همچنین در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اين كه قبلا تعدادي از نمايندگان پس از امضاي طرح استيضاح وزراء امضاي خود را پس گرفته اند، درباره احتمال پس گرفتن امضای استیضاح احتمالی محموداحمدی نژاد، درمجلس، گفته که هنوزدر خصوص تعداد امضا ء كنندگان و كساني كه پيگير طرح سوال از رئيس جمهور هستند اظهار نظر نكرده، ولي تاكيد دارد كه اصل مطلب استیضاح رییس جمهوری اسلامی در دستور كار بعضي از نمايندگان قرار دارد.


احیای گزینش در کشور مورد توجه اغلب روزنامه های امروز قرار گرفته است. روزنامه اعتماد ملی، واكنش نمايندگان مجلس به سخنان دبير هيات گزينش منتشر کرده، و از قول دبیرک ل فراکسیون اقلیت مجلس نوشته، اگر احيا ء هسته‌هاي گزينش به معناي بازگشت به قبل بوده و بر مبناي آن تنها يك تيپ افراد بتوانند وارد نظام اداري و اجرايي كشور شوند، من با آن مخالفم.


محمد رضا تابش همچنین گفته که اگر بعد از بیست و هفت سال پس از انقلاب همان محدوديت‌هايي كه در آن زمان در گزينش مديران و دانشجويان اعمال مي‌شد، انجام شود و بازگشت به عقب انجام گيرد، امري مذموم، ناپسند و مطرود واقع شده است كه مسلما جامعه واكنش نشان خواهد داد و تبعات اين واكنش سنگين خواهد بود.


حميدرضا حاجي‌‌ بابايي، عضو هيات‌‌ رئيسه مجلس‌ ‌هفتم نيز گفته که گزينش مديران فقط بايد بر اساس چارچوب‌‌ هاي قانوني مصوب در مجلس صورت گيرد و ورود به حريم شخصي افراد تحت عنوان گزينش درجامعه غيرقابل پذيرش است.


به نوشته اعتمادملی، جعفرسادات ‌‌موسوي، عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس‌‌ نیز، با تقبيح احيا ء برخي تندروي‌‌ها و افراطي‌‌گري‌‌ها در نظام گزينش كشور گفته، عقب گرد به دوران اوايل انقلاب در بحث گزينش‌‌ها آفتي است كه براي كشور زيانبار خواهد بود.


در همین حال روزنامه سرمایه، پاسخ دبیر هیات عالی گزینش کشور به انتقاد اعضای مجلس را منعکس کرده، و از قول وی نوشته که برخي از رسانه‌ها برداشت اشتباه از صحبت‌هايش داشته اند.


حجت الاسلام احمد سالک در عین حال گفته که، « اين جوسازي است كه برخي از افراد به وجود آورده‌ اند،اين افراد ناراحت هستند كه افرادي صالح و شايسته در صدر كار‌ها قرار بگيرند .»


دبیر هیات عا لی گزینش کشور ضمن تاکید بر این که هسته های گزینش انتخابشان را بر اساس شايسته‌ سالاري، تعهد و پايبندي به ارزش‌ها انجام خواهند داد، در پاسخ به اعتراض نمایندگان مجلس گفته، آن‌ها دوست ندارند كه كسي به آن‌ها بگويد كه چرا ارزش‌ها را زير پا گذاشته‌ايد.


روزنامه رسالت، به نقل از وزیر کار، نوشته که بیکاری و ناکافی بودن درآمد سرانه دو مشکل اصلی کشور است. به نوشته این روزنامه، محمد جهرمي، در نشست شوراى ادارى آبادان از فقر با عنوان ناکافى بودن درآمد سرانه نامبرده و آن را در کنار بيکارى به عنوان دو معضل اقتصادى کشور دانسته است.


وزیر کار همچنین وعده های شانزده ماه پیش خود را تکرار کرده و گفته که دولت براى رفع موانع مشارکت مردم در سرمايه‌گذارى و توليد تلاش خواهد کرد.


روزنامه کیهان، خبر داده که سه مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری مسلحانه در شهرستان ایوان مجروح شده اند. این روزنامه به نقل از خبرنگار خود در ایلام نوشته که سه تن از ماموران انتظامي شهرستان ايوان به هنگام دستگيري یک نفرکه این روزنامه از وی به عنوان اشرار نام برده، به وسيله شليك گلوله مجروح شدند.


روزنامه کارگزاران، تیتر اول خود را به احتمال بروز خاموشی در تهران اختصاص داده است.


به نوشته این روزنامه، روابط عمومی شرکت توانیر طی اطلاعیه ای اعلام کرده که به دنبال کاهش دما و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی، تامین سوخت نیروگاه های کشور با محدودیت هایی مواجه شده که این روند موجب کاهش تولید برق در تعدادی از نیروگاه های کشور شده، و احتمال خاموشی گسترده در پایتخت وجود دارد. کارگزاران، همچنین از قول میر فتاح، رییس شرکت برق منطقه ای تهران، نوشته که با ادامه روند فعلی در مصرف انرژی در کشور، با قطع شدن گاز نیروگاه ها، ومحدودیت در عرضه سوخت مایع، احتمال خاموشی در تهران افزایش یافته است.


و درآخر، روزنامه جمهوری اسلامی، خبر داده که به دليل زيان هزارو پانصد ميلياردتوماني، طرح تحقيق و تفحص از بانك مركزي توسط نمايندگان مجلس تهیه می شود.


به نوشته این روزنامه، تعدادي از نمايندگان مجلس در حال تهيه طرح تحقيق و تفحص از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران هستند.


جمهوری اسلامی از قول یکی از نمايندگان تهيه كننده اين طرح نوشته دليل تهيه طرح تحقيق و تفحص ضرر و عدم النفع حداقل ۱۵۰۰ ميلياردتوماني بانك مركزي در چند سال اخير است.


XS
SM
MD
LG