لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۴۵

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه های امروز تهران از فعال شدن هسته گزینش مدیران، کسری بودجه دولت و احضار فوری یک نماینده مجلس به دادگاه خبر داده اند.


روزنامه کارگزاران، تيتر يک خود را به احيای هسته های گزينش اختصاص داده است و به نقل از دبير هيات عالی گزينش نوشته که گزينش مديران از سر گرفته خواهد شد.


به نوشته اين روزنامه، حجت الاسلام احمد سالک، روز سه شنبه در همايش سراسری گزينشگران کشور که با شرکت برخی از شخصيت های سياسی و قضائی و با حضور بيش از ۱۵۰۰ نفر از گزينشگران سراسر کشور برگزار شد با اعلام اين خبر گفته که برای حاکميت شايسته سالاری در نظام مديريت کشور، گزينش مديران بار ديگر بايد از سر گرفته شود.


اين مقام دولتی همچنين گفته که پرسش و پاسخ هيات های گزينش مصاحبه برای احراز صلاحيت هاست و نبايد بازجويی تلقی شود .


روزنامه جوان، به نقل از معاون اول رييس جمهوری اسلامی خبر داده که بيش از ۵ ميليون و چهار صد هزار نفر در ايران فقط با ۳۰ هزار تومان در ماه زندگی می کنند.


به نوشته اين روزنامه، پرويز داودی ضمن تاييد گسترش فقر در کشور گفته که « قوت غالب دو دهک پايين جامعه که حدود ۵.۴ ميليون نفر از کل جمعيت کشورند، نان است . »


کسری بودجه هفت هزار میلیاردی


روزنامه سرمايه، خبر داده که کسری بودجه دولت تا پايان سال جاری به هفت هزار ميليارد تومان خواهد رسيد.


اين روزنامه به نقل از اصغرگرانمايه پور، نايب رييس اول کميسيون برنامه و بودجه نوشته که سال گذشته کسری بودجه دولت حدود شش هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان بود که اين رقم تا پايان امسال به بيش از هفت هزار ميليارد تومان مي رسد.


به گفته اين عضو مجلس، در سال ۸۵ تحقق منابع بودجه ای از جمله منابع مالياتی رضايتبخش بوده، اما افزايش هزينه های دولت به عنوان يک مصرف کننده عمده موجب اين مشکل بوده است.


سرمايه همچنين نوشته که کسری بودجه دولت قرار بود، چهار هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان اعلام شود، اما با توجه به احتمال مخالفت مجلس، اين رقم سه هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان اعلام شد .


انتقاد به ارسال نامه به پاپ


روزنامه حيات نو اقتصادی ، انتقاد تند يکی از مراجع نسبت به ارسال نامه از سوی محمود احمدی نژاد برای پاپ را منعکس کرده است.


به نوشته اين روزنامه، آيت الله صافی گلپايگانی ارسال نامه از سوی ریيس جمهور اسلامی به پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليک های جهان را«اشتباهی بزرگ» خوانده و گفته، ارسال نامه به پاپ که به مقدسات توهين کرده است، نه تنها يک اشتباه بزرگ بود بلکه اين وظيفه او بود که برای ما نامه ارسال کند و عذرخواهی کند .


سفرهای مشکوک


روزنامه رسالت ، دريادداشتی باعنوان «سفرهای مشکوک»، سفارتخانه های سوئيس، انگليس و استراليا در ايران را به توطئه برای بی ثباتی در کشور متهم کرده است.


نويسنده روزنامه رسالت دليل وارد کردن چنين اتهامی به دپلمات های مسقر در تهران را، سفر برخی از آنها به زاهدان اعلام کرده است.


رسالت از وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه خواسته تا با موضوع سفر ديپلمات ها به حتم و جديت برخورد کند.


همزمان روزنامه جمهوری اسلامی ، که دو روز پيش خبر مشابهی را چاپ کرده بود، اقدام به انتشار جوابيه وزارت خارجه ايران در اين باره کرده است.


به نوشته اين روزنامه، يک مقام آگاه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده که به دليل وجود سرکنسولگری کشورهای هند، پاکستان و افغانستان در زاهدان، و دفتر نمايندگی سازمان ملل متحد در آن شهر رفت و آمد برخی از ديپلمات ها به زاهدان امری طبيعی و در چارچوب وظايف متعارف انجام می گيرد .


احضار فوری یک نماینده مجلس


روزنامه جام جم ، از احضار فوری سعيد ابوطالب، نماینده مجلس، به دادگاه خبر داده است.


اين روزنامه، علت اين احضار را شکايت اسفنديار رحيم مشايی معاون رييس جمهور و رييس سازمان گردشگری اعلام کرده است.


جام جم همچنين از قول تيمورعلی عسکری ، نايب رئيس کميسيون اصل ۹۰ نيز گفت: احضاريه برای ابوطالب خيلی سريع آمده و اين از موارد نادری است که اطاله دادرسی در آن وجود ندارد.


ابوطالب پيشتر اعلام کرده بود که سی دی حضور رحيم مشايی در مجلس رقص بر پرونده او در مجلس افزوده شده است .


و در آخر، روزنامه جمهوری اسلامی ، از مرگ فرمانده انتظامی ايرانشهر در يک درگيری مسلحانه خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، ریيس اداره عقيدتی سياسی فرماندهی انتظامی ايرانشهر اعلام کرده که سرهنگ غلامحسين جعفری، ظهر سه شنبه در منطقه آذرآباد از توابع بخش دلگان ايرانشهر در درگيری با مردان مسلحی که از آنها به عنوان اشرار نامبرده، جان باخته است.


XS
SM
MD
LG