لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۱۵

« کره شمالی متمایل به خلع سلاح هسته ای شده است»


یکی از شرایط کره شمالی برای توقف برنامه های هسته ای، تاسیس نیروگاه های هسته ای آب سبک در این کشور است.

چوسون سینبو، روزنامه طرفدار دولت کره شمالی، روز دوشنبه در گزارشی نوشت: «کره شمالی آماده است در ازای دریافت انرژی، مرکز اصلی فعالیت های هسته ای خود را متوقف کرده و در نهایت به برنامه های هسته ای خود پایان دهد.»


بر اساس گزارش این روزنامه، کره شمالی به نمایندگان شش کشور درگیر در مذاکرات شش جانبه اعلام کرده است که علاوه بر تعلیق فعالیت های مجتمع هسته ای «یونگ بیون»، به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد از نیروگاه های هسته ای این کشور بازدید کنند.


این روزنامه که به نقل از یک مقام دیپلماتیک نزدیک به نمایندگان شش کشور درگیر در مذاکرات هسته ای کره شمالی از تمایل پیونگ یانگ به خلع سلاح هسته ای خبر داده است در ادامه می افزاید چنانچه شرایط لازم به وجود آید، کره شمالی حرکت خود به سوی خلع سلاح هسته ای را آغاز خواهد کرد.


یکی از شرایط کره شمالی برای توقف برنامه های هسته ای، تاسیس نیروگاه های هسته ای آب سبک در این کشور است.


بر اساس گزارش این روزنامه، کره شمالی تا زمانی که نیروگاه های هسته ای آب سبک در این کشور راه اندازی شود به یک منبع تامین انرژی نیاز خواهد داشت.


در همین رابطه، روزنامه ژاپنی آساهی شیمبون روز یکشنبه به نقل از برخی مقامات ارشد دولت آمریکا گزارش داد که کره شمالی اعلام کرده است برای تامین انرژی خود سالانه به پانصد هزار تن نفت خام احتیاج دارد.


گزارش های مربوط به آمادگی کره شمالی به توقف فعالیت های هسته ای در حالی منتشر می شود که نمایندگان شش کشور آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و دو کره شمالی و جنوبی دور جدید مذاکرات هسته ای را به زودی از سر خواهند گرفت و بر اساس شواهد موجود، انتظار می رود دور جدید این گفت و گوها پیشرفت های چشم گیری در پی داشته باشد.


XS
SM
MD
LG