لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۴۱

تولید روزانه نفت اوپک ۲۱۰ هزار بشکه‌ کاهش یافت


تولید نفت خام از سوی اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در ماه دسامبر روزانه بیش از ۲۱۰ هزار بشکه کاهش یافت.

بر اساس گزارش ۱۰۶ صفحه‌ای اوپک که روز دوشنبه ۲۸ دی در سایت رسمی این سازمان منتشر شد، ۱۳ عضو اوپک (اندونزی اخیرا دوباره به عضویت اوپک در آمده است) در مجموع طی ماه گذشته ۳۲ میلیون و ۱۸۲ هزار بشکه در روز نفت خام تولید کرده‌اند.

تولید نفت عربستان، کویت، آنگولا، ونزوئلا، نیجریه و عراق عامل اصلی افت تولید اوپک بوده است.

این گزارش حاکی است که طی سال جاری میلادی، نیاز به نفت اوپک روزانه تا ۱.۷ میلیون بشکه نسبت به پارسال افزایش خواهد یافت و به رقم ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

نیاز به نفت اوپک در سال گذشته ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه بود، به عبارتی، اعضای اوپک ۲.۳ میلیون بشکه بیش از نیاز بازار، نفت تولید می‌کردند.

اگر اعضای اوپک در سال جاری تولید نفت خود را در سطح کنونی نگه دارند، باز هم تولید روزانه آن تا نیم میلیون بشکه بیش از تقاضای جهانی برای نفت این سازمان خواهد بود.

این در حالی است که ایران در نظر دارد تولید نفت خود را در کوتاه مدت نیم میلیون بشکه افزایش دهد و در نیمه دوم سال جاری نیز به همین میزان دوباره افزایش دهد.

گزارش اوپک حاکی است که نیاز جهانی به نفت در سال جاری روزانه تا یک میلیون و ۲۶۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت و به رقم ۹۴ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

بنا بر این گزارش، ایران هم اکنون روزانه دو میلیون و ۸۸۲ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

این رقم قبل از تحریم‌ها ۳.۷ میلیون بشکه در روز بود.

گزارش اوپک حاکی است که رشد اقتصاد جهانی در سال گذشته سه درصد بود، اما انتظار می‌رود این رقم در سال جاری میلادی به ۳.۴ درصد برسد.

سایت اوپک روز دوشنبه همچنین آخرین به روز رسانی قیمت‌های نفت این سازمان را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، قیمت نفت اوپک روز ۱۵ ژانویه به رقم ۲۴ دلار و ۷۴ سنت سقوط کرده است.

قیمت نفت اوپک در نیمه اول سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰۸ دلار بود.

این گزارش، آمارهای سه روز گذشته را منتشر نکرده است، اما قیمت دیگر انواع نفت‌های شاخص، از جمله وست تگزاس اینترمیدیت و برنت دریای شمال طی سه روز گذشته سقوط کرده‌اند. قیمت هر دو نفت هم اکنون حدود ۲۹ دلار است.

XS
SM
MD
LG