لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۱۱

لغو تحریم ایران، قیمت نفت را به پایین‌ترین سطح ۱۳ سال اخیر رساند


یک تانکر نفت کش در نزدیکی بندرعباس (عکس آرشیو)

گزارش‌ها حاکی است با برداشته شدن تحریم‌های ایران در روز شنبه، قیمت نفت در بازارهای جهانی روز دوشنبه ۲۸ دیماه به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۳ تاکنون رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال انتظار بازار برای افزایش صادرات نفت ایران، بهای نفت برنت شمال در روز دوشنبه به زیر ۲۸ دلار سقوط کرد.

طبق این گزارش ایران پیش از تحریم‌های سال ۲۰۱۱ بیش از دومیلیون بشکه در روز صادر می‌کرد اما با تشدید تحریم‌های بین المللی این میزان اکنون به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

رویترز می افزاید، انتظار می رود ایران تلاش کند تا جایگاه گذشته خود را به دست بیاورد.

این در حالی است که امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، روز یکشنبه گفته است: «ایران آماده است با لحاظ کردن شرایط بازارهای جهانی نفت و مازاد عرضه‌ای که هم اکنون وجود دارد، ۵٠٠ هزار بشکه به صادارت نفت خود اضافه کند.»

به گزارش رویترز، هر بشکه نفت برنت شمال روز دوشنبه به ۲۷ دلار و ۶۷ سنت رسید، این در حالی است بهای آن در سال ۲۰۰۳ کمی بیش از ۲۸ دلار بود.

طبق این گزارش، هربشکه نفت آمریکا نیر با ۵۸ سنت کاهش به ۲۸ دلار و ۸۴ سنت رسیده است.

ریک اسپونر، تحلیلگر بازار نفت به خبرگزاری فرانسه گفته است: به رغم اینکه نفت ایران می‌تواند به سرعت وارد بازار جهانی بشود، اما تولید جدید نیاز به مشتری جدید خواهد داشت.

وی اضافه کرده است: ایران اکنون نفت تولید شده و آماده ورود به بازار زیادی را در تانکر‌های نفتی ذخیره کرده است. در نتیجه آنها اکنون باید تصمیم بگیرند که آیا این ذخایر را وارد بازار بکنند، یا نه.

این تحلیلگر بازار انرژی با این حال تصریح کرده است: اما الان مساله برای ایران این است که بتواند مشتری تازه برای نفت خودش پیدا بکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، سال گذشته در نشست خود با کاهش صادرات نفت برای تثبیت بهای آن در بازار‌های جهانی مخالفت کردند، بهمین خاطر این رقابت بین اعضای این سازمان بر سر بازار ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG