لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۴

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در تازه‌ترین گزارش خود خبر از افزایش دوباره تولید نفت اوپک داده است.

بر اساس این گزارش ۱۰۴ صفحه‌ای که روز دوشنبه ۲۰ مهرماه منتشر شد، تولید نفت ۱۲ عضو اوپک در ماه سپتامبر، به ۳۱ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن روزانه ۱۱۰ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد.

این در حالی است که کشورهای عضو این سازمان بر سر سقف تولید ۳۰ میلیون بشکه‌ای نفت اوپک توافق کرده بودند.

گزارش اوپک می‌گوید که نیاز به نفت این سازمان در سال جاری تنها ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است، به عبارتی، هم اکنون ۱۲ عضو اوپک روزانه حدود ۲ میلیون بشکه نفت مازاد بر مصرف تولید می‌کنند.

افزایش تولید نفت مازاد بر مصرف جهان از سال گذشته باعث افت چشمگیر قیمت نفت شده است. هر بشکه نفت اوپک در نیمه اول سال گذشته میلادی تا ۱۰۸ دلار معامله می‌شد، در حالی که این رقم روز جمعه هفته گذشته به زیر ۴۹ دلار رسید.

سپتامبر ماه بدی برای تولیدکننده‌های نفت بوده است، به طوری که قیمت نفت اوپک در ماه سپتامبر در مجموع به ۴۴ دلار و ۸۳ سنت رسید. قیمت نفت خام سنگین ایران نیز ۴۴ دلار و ۶۳ سنت بوده است.

توید نفت در جهان طی ماه سپتامبر روزانه ۹۴ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه بوده است.

به رغم افزایش تولید نفت اوپک، داده‌های آماری نشان می‌دهد که تولید نفت کشورهای غیر اوپک در ماه گذشته تا ۴۴۰ هزار بشکه در روز افت کرده و تولید جهانی نفت مجموعا ۳۴۰ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.

این گزارش، پیش‌بینی خود از تقاضای جهانی نفت را روزانه تا ۴۰ هزار بشکه نسبت به گزارش قبلی خود افزایش داده و می‌نویسد که این رقم برای سال جاری ۹۲ میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز خواهد بود و سال آینده تقاضای جهانی نفت به ۹۴ میلیون و ۱۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

گزارش جدید اوپک نیاز جهانی به نفت اوپک را نیز افزایش داده و می‌نویسد که برای سال جاری این رقم ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه و برای سال آینده ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود که ۵۰۰ هزار بشکه بیشتر از پیش بینی قبلی است.

در این میان تولید نفت ایران به رغم توافق جامع هسته‌ای در نیمه ماه ژوئیه، هنوز تغییر چندانی ندارد.

این گزارش می‌گوید که تولید نفت خام ایران در ماه گذشته تا شش هزار بشکه در روز کاهش یافته و به رقم دو میلیون و ۸۵۳ هزار بشکه در روز رسیده است.

با این حال این رقم نسبت به سال گذشته روزانه تا ۸۷ هزار بشکه افزایش نشان می‌دهد که بخش عمده این افزایش قبل از توافق هسته‌ای تیرماه اتفاق افتاده است.

گزارش اوپک رشد اقتصادی جهانی برای سال جاری را سه و یک دهم درصد و برای سال آینده سه و چهار دهم درصد پیش‌بینی کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG