لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۶

«سوریه آماده مذاکره با اسراییل است»


خانم پلوسی سومين مقام ارشد آمريکايی است که ظرف چند سال گذشته با رييس جمهوری سوريه ديدار کرده است.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه پس از دیدار با رییس جمهوری سوریه اعلام کرد: بشار اسد نسبت به تمایل اش برای مذاکرات صلح با اسراییل اطمینان داده است.خانم پلوسی، افزود: در جریان این دیدار پیرامون عبور شبه نظامیان از خاک سوریه به عراق و همچنبن سربازان ربوده شده اسراییل توسط گروه حزب الله لبنان و حماس گفت وگو شد.

وی گفت که در دیدار با بشار اسد، پیام اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل را به وی داد که در آن تل آویو آمادگی خود را برای برگزاری مذاکرات صلح با سوریه اعلام کرده است.


رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جزئیات بیشتری درباره این پیام اشاره نکرد اما اسراییل پیشتر گفته بود که انجام این گفت گوها مشروط به قطع حمایت سوریه از گروههای تندوری فلسطینی و حزب الله لبنان است.


خانم پلوسی از تمایل رییس جمهوری سوریه برای از سر گرفتن گفت وگو های صلح با اسراییل ابراز خرسندی کرد.


رییس مجلس نمایندگان آمریکا سومين مقام ارشد این کشور است که ظرف چند سال گذشته با رييس جمهوری سوريه ديدار کرده است.


براساس گزارش رويترز، پس از استقبال رييس مجلس نمایندگان آمريکا از سوی رييس جمهوری سوريه، بشار اسد و خانم پلوسی در رستورانی در يک محله تاريخی دمشق ناهار صرف کردند.


دیدار دو روزه خانم پلوسی از سوريه در حالی صورت می گيرد که کاخ سفيد از سفر وی انتقاد کرده بود. ايالات متحده در حال حاضر در دمشق سفير ندارد چرا که پس از ترور رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان، در فوريه ۲۰۰۵، نماينده سياسی خود را از سوريه فراخوانده بود.واشينگتن همواره سوريه را متهم کرده که از تروريسم حمايت کرده و تخمين می زند که ۹۰ درصد افراد بمبگذار در عراق از طريق خاک سوريه وارد این کشور می شوند و دمشق در اين زمينه اقدامی برای جلوگيری از اين مسئله انجام نمی دهد .

واشينگتن همواره سوريه را متهم کرده که از تروريسم حمايت کرده و تخمين می زند که ۹۰ درصد افراد بمبگذار در عراق از طريق خاک سوريه وارد این کشور می شوند و دمشق در اين زمينه اقدامی برای جلوگيری از اين مسئله انجام نمی دهد.


اما دمشق می گويد خواستار کمک به واشينگتن برای « عقب نشينی افتخار آميز» از عراق است ولی در مقابل ايالات متحده بايد به اسراييل فشار وارد آورد که بلندی های جولان را به سوريه بازگرداند. اين بخش از خاک سوريه در جريان جنگ سال ۱۹۶۷ ميان کشورهای عربی با اسراييل به تصرف اين کشور درآمد.


روزنامه سوری «تشرين» که نزديک به دولت است در واکنش به سفر رييس مجلس نمایندگان آمريکا به دمشق نوشته است که « سفر خانم پلوسی برای از ميان بردن تمام موانع عادی سازی روابط ميان آمريک و سوريه کافی نيست ولی مذاکرات وی در دمشق بسيار حائز اهميت است.»


اين روزنامه افزوده است که «موضع سوريه مخالفت با جنگ عراق است و ما علاقمند به ثبات و وحدت عراق هستيم چرا که سوريه از بروز نابسامانی، خشونت و تروريسم در اين کشور آسيب جدی خواهد ديد. »


خانم پلوسی روز دوشنبه در جريان سفر خاورميانه ای خود گفته بود که وی در خصوص مذاکرات با مقام های سوری، « توهم ندارد ولی بسيار اميدوار است.»


کاخ سفيد انجام اين سفر را « پيام گمراه کننده ای» به دمشق دانسته است. اما رييس مجلس نمايندگان آمريکا انتقادها در این زمینه را رد کرده و می گويد که اين سفر فرصت خوبی برای آشنايی با واقعيت ها و اعتماد سازی است.


در ماه های گذشته چندين قانونگذار آمريکايی با سفر به سوريه با بشار اسد، رييس جمهوری اين کشور ديدار کردند. سفر اين افراد در راستای توصيه کميته مطالعاتی عراق صورت می گيرد که اعلام کرده بود واشينگتن برای حل بحران عراق بايد با ايران و سوريه مذاکره کند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG