لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۰

احکام دولتی برای هيات مديره های جديد پرسپوليس و استقلال


وزارت ورزش و امور جوانان، فهرست اعضای هيات مديره باشگاه های پرسپوليس و استقلال را تغيير داده و احکام اعضا نيز به امضای محمد عباسی وزير ورزش رسيده است.

طبق فهرست جديد، هيات مديره های پنج نفره برای اين دو باشگاه تشکيل شده. سردار احمد شهرياری و بهرام افشارزاده به جمع علی فتح الله زاده، مقداد نجف نژاد و اميدوار رضايی در هيات مديره پيشين استقلال اضافه شده اند.

در هيات مديره پرسپوليس نيز فداحسين مالکی سفير سابق ايران در افغانستان به اتفاق مهدی تاج نايب رييس پيشين فدراسيون فوتبال حضور خواهند داشت. محمد رويانيان، علی پروين و حسين نژادفلاح ساير اعضای هيات مديره پرسپوليس هستند. قرار بود فرهاد دانشجو هم به اين جمع اضافه شود که او به دليل آنچه تعدد مشغله ها عنوان کرد، از پذيرش مسئوليت انصراف داد و مالکی جايگزين او شد.

محمد رويانيان مديرعامل پرسپوليس به خبرگزاری فارس گفته است که ترکيب قبلی هيات مديره «به خاطر مشغله کاری آقايان، وجود خارجی نداشت.» اين در حالی است که غير از دهکردی، فقط محمد پنجعلی از جمع قبلی کنار مانده که او نيز کاپيتان سابق پرسپوليس و تيم ملی است و مشغله ای غير از فوتبال ندارد.

نقض مقررات داخلی و بين المللی

علاوه بر نقض مقررات فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا مبنی بر منع دولت ها از هرگونه دخالت در امور اجرايی باشگاه ها، مقررات داخلی جمهوری اسلامی ايران نيز در انتصابات جديد ناديده گرفته شده!

پارسال وقتی هيات مديره پيشين اين باشگاه ها با روشی مشابه انتصابات اخير، معرفی شدند، فراکسيون ورزش مجلس آن را «غير کار‌شناسی، غير قانونی و مغاير با اصل ۴۴ قانون اساسی» دانست. علی اکبر يوسف‌نژاد عضو اين فراکسيون گفت: دخالت دولت در امور ورزشی در زمان خصوصی‌سازی باشگاه‌ها، نقض قانون اساسی است و غير قانونی تلقی می شود.

فراکسيون ورزش با تاکيد بر اين که وزارت ورزش حق دخالت و اعمال نظر در ترکيب اعضای هيات مديره باشگاه‌ها را ندارد، عنوان کرده بود: «اين عملکرد، تصرف در اموال عمومی محسوب و مطابق قانون قضايی بايد با آن برخورد شود. مضاف بر اينکه افراد دوشغله نمی‌توانند در جايی که حتی بخشی از بودجه آن متعلق به دولت است، حضورداشته باشند.»

اما مروری بر فهرست اخير نشان می دهد که احمد شهرياری نيز سردار است و مسئوليت و مشغله های نظامی دارد.

فداحسين مالکی طبق حکم محمود احمدی نژاد رييس جمهور ايران، رياست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را برعهده دارد که مسئوليتی وقت گير و سنگين است. او در دوران رياست محمد علی آبادی بر سازمان تربيت بدنی، از گزينه های سازمان تربيت بدنی برای رياست فدراسيون کشتی بود.

بهرام افشارزاده هم دبيرکل کميته ملی المپيک است و طبق آنچه خود بارها در مصاحبه هايش اعلام کرده، از ساعت پنج صبح در محل کارش حضور می يابد زيرا تمام وقت بايد در خدمت بيش از چهل فدراسيون ورزشی باشد. حال مشخص نيست به خاطر مسئوليت جديد در باشگاه استقلال، او از چه ساعتی بايد در محل کار خود حضور يابد؟

واکنش مديران عامل

محمد رويانيان و علی فتح الله زاده که خود با همين روش و با حکم محمد عباسی به عنوان مديرعامل دو باشگاه پرطرفدار تهران منصوب شده اند، از فهرست جديد هيات مديره باشگاه های خود ابراز خشنودی کرده اند.
لطف الله دهکردی و محمد پنجعلی جايی در فهرست جديد اعضای هيات مديره پرسپوليس ندارند.

رويانيان مديرعامل پرسپوليس به فارس نيوز گفته است: «ما به تنهايی مجبور بوديم در اين مدت کارها را پيش ببريم. بنابراين با هماهنگی‌هايی که انجام گرفته فکر می‌کنم ترکيب خوبی شکل گرفته. اميدوارم هيات مديره جديد، پای کار باشد و به پيشبرد برنامه‌های ما در باشگاه کمک کند.»

اما محمد پنجعلی کاپيتان سابق و عضو پيشين هيات مديره اين باشگاه به سايت خبرنگاران جوان گفته: «در اين سال ها خيلی ها آمدند و رفتند اما نتيجه ای نداشت. هيچ تأثيری ندارند، خود علی پروين هم بی تأثير است. حضور در پرسپوليس برای آنها مأموريت است و هر وقت دستور بيايد بايد بروند. به همين دليل دلشان برای پرسپوليس نمی سوزد.»

در باشگاه استقلال، جواد زرينچه، غلامحسين فرزامی، عبدالرضا ساور و رسولی‌نژاد ديگر جايی در هيات مديره نخواهند داشت. علی فتح الله زاده درباره اعضای جديد هيات مديره باشگاه استقلال به ايسنا گفته: اميدوارم تيم جديد بتواند در مسائل مالی کمک کند زيرا در حال حاضر غير از مشکل مالی هيچ مشکل ديگری نداريم.
XS
SM
MD
LG