لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۴

بنزین در ایران از اول آذرماه «تک نرخی» می‌شود


مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه دوره مصرف بنزین ۷۰۰ تومانی تمدید نخواهد شد، اعلام کرد که از اول آذرماه عرضه بنزین در سراسر کشور رسما تک نرخی خواهد شد.

سید ناصر سجادی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت که در طول ماه‌های اخیر روند مصرف و برداشت بنزین ۷۰۰ تومانی در مقایسه با روزهای نخست آزادسازی قیمت این فرآورده نفتی کند شده است.

ایران در خردادماه امسال قیمت هر لیتر بنزین معمولی را به ۱۰۰۰ تومان و هر لیتر بنزین سوپر را به ۱۲۰۰ تومان افزایش داد و اعلام کرد افرادی که در کارت سوخت خود بنزین سهمیه‌ای دارند، فقط تا پایان شهریور ماه فرصت دارند تا آن را استفاده کنند.

با این حال، دولت حسن روحانی اول مهرماه اعلام کرد که مهلت استفاده از بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ تومانی را تمدید کرده است.

اکنون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌گوید که این شرکت درخواستی برای تمدید دوباره دوره مصرف ذخیره بنزین ۷۰۰ تومانی کارت‌های سوخت به دولت ارائه نکرده است و از این رو پیش بینی می‌شود عملا دوره مصرف بنزین ۷۰۰ تومانی توسط دولت تمدید نشود و ۳۰ آبان ماه آخرین روز عرضه بنزین ۷۰۰ تومانی در کشور باشد.

بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در دی ماه ۸۹، قیمت بنزین سهمیه‌ای از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی آزاد نیز به ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

پس از آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، روز چهارم اردیبهشت ۹۳ قیمت بنزین سهمیه‌ای را به ۷۰۰ تومان افزایش داد.

سجادی با بیان اینکه با حذف بنزین ۷۰۰ تومانی از اول آذرماه سال جاری و فروش تک نرخی بنزین، عرضه کارتی این فرآورده نفتی همچون گذشته ادامه می‌یابد، تاکید کرد: تاکنون هیچ برنامه‌ای برای حذف و یا توقف کارتی بنزین در دولت و وزارت نفت به تصویب نرسیده است.

به گزارش مهر، براساس آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در شرایط فعلی ذخیره بنزین ۷۰۰ تومانی کارت‌های هوشمند سوخت به کمتر از ۴٨٠ میلیون لیتر کاهش یافته است.

از این رو در شرایط فعلی، به طور متوسط روزانه سه تا چهار میلیون لیتر از موجودی این بنزین (٧٠٠ تومانی) مصرف می‌شود، این در حالی است که در روزهای نخست آزادسازی قیمت‌ها مصرف بنزین ۷۰۰ تومانی حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون لیتر در روز بوده است.

این گزارش می‌افزاید که از ابتدای سال جاری تاکنون متوسط مصرف روزانه بنزین در ایران حدود ۷۲ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بوده که از رشدی سه و دو دهم درصدی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته برخوردار بوده است.

در زمان اجرای طرح آزادسازی قیمت بنزین و عرضه این فرآورده نفتی با قیمت یک‌هزار تومان، بیش از دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با قیمت ۷۰۰ تومانی در کارت‌های هوشمند سوخت ذخیره سازی شده بود.

خبرگزاری مهر روز ۱۰ شهریورماه امسال از قول بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گزارش داده بود که ایران از ابتدای سال جاری روزانه ۷ تا ۸ میلیون لیتر واردات بنزین داشته است. این رقم نسبت به سال گذشته افزایشی دو برابری نشان می‌دهد.

بیژن زنگنه گفت: «البته نیاز کشور بیشتر است، با این حال بیش از این نتوانستیم وارد کنیم».

XS
SM
MD
LG