لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۰

خبرگزاری بلومبرگ با استناد به گفته‌های چندین منبع تجارت بنزین و تحلیلگر حوزه انرژی گزارش داده است که با رفع تحریم‌ها، ایران نیاز به واردات ۱ میلیارد دلار بنزین در سال آینده میلادی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش که دوشنبه ۲۰ مهرماه منتشر شده است، نیاز ایران به واردات بنزین در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. بر اساس این گزارش، طی سال جاری ایران روزانه ۴۱ هزار بشکه بنزین وارد کرده است و این رقم در سال آینده ۵۰ هزار بشکه خواهد بود. حتی برخی تحلیلگران انتظار دارند واردات بنزین ایران به روزانه ۷۰ هزار بشکه برسد.

تحلیلگران شرکت‌های مشاوره «انرژی گلوبال فکتز» و «انرژی اسپکتز» به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند که ایران با بهره‌برداری کامل از ظرفیت پالایشگاهی موجود خود هنوز هم ۹ درصد بنزین مصرفی خود را از خارج تامین می‌کند و تا سال آینده قادر به افزایش تولید بنزین نخواهد بود.

خبرگزاری مهر نیز ۱۰ شهریورماه سال جاری از قول بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گزارش داده بود که ایران از ابتدای سال جاری روزانه ۷ تا ۸ میلیون لیتر واردات بنزین داشته است.

بیژن زنگنه گفت: «البته نیاز کشور بیشتر است، با این حال بیش این نتوانستیم وارد کنیم». این رقم نسبت به سال گذشته افزایشی دو برابری نشان می‌دهد.

البته به گزارش خبرگزاری شانا، سید محمد قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران ۱۸ شهریورماه گفت: «میزان واردات بنزین در پنج ماه نخست امسال حدود ۶.۵ میلیون لیتر در روز بوده است». این رقم تقریبا معادل واردات روزانه ۴۱ هزار بشکه بنزین است که با آمار بلومبرگ نیز همخوانی دارد.

با احتساب گفته‌های زنگنه، واردات کنونی بنزین ایران ۴۴ تا ۵۰ هزار بشکه در روز است.

بلومبرگ از قول دو منبع تجاری می‌نویسد که ایران قبل از تحریم‌ها بزرگترین واردکننده بنزین میان کشورهای خلیج فارس بود و بعد از تحریم‌ها نیاز کشور به واردات بنزین احتمالا تا ۷۰ هزار بشکه در روز نیز خواهد رسید. به‌ گفته آنها، احتمال نمی‌رود که ایران در سال آینده بتواند پالایشگاه جدید نفتی افتتاح کند و نیاز کشور به واردات بنزین احتمالا دو تا سه سال دیگر وجود خواهد داشت.

«ویکتور شوم» تحلیلگر شرکت مشاوره انرژی «آی اچ اس» به بلومبرگ گفته است که با با رفع تحریم‌ها و بهبود اوضاع اقتصادی ایران احتمالا ایران نیاز به واردات بنزین بیشتری خواهد داشت.

بر اساس محاسبات بلومبرگ، ایران قبل از تحریم‌ها در سال ۲۰۱۰ روزانه بیش از ۱۰۰ هزار بشکه واردات بنزین داشت، اما این رقم در سال ۲۰۱۲ به حدود ۲ هزار بشکه در روز سقوط کرد، اما از سال ۲۰۱۳ دوباره سیر صعودی گرفته است.

اخیرا خبرگزاری شانا نیز از قول شاهرخ خسروانی معاون شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گزارش داد که واردات بنزین ایران نصف میزانی است که قبل از تحریم‌ها وارد می‌کرد.

با این حال بلومبرگ می‌نویسد که فریدون فشارکی رئیس شرکت بین‌المللی انرژی فکتز هفته گذشته طی کنفرانسی در لندن اعلام کرد که ایران تا پایان سال آینده میلادی ظرفیت تولید بنزین خود را افزایش خواهد داد و حتی بنزین مازاد برای صادرات به خارج خواهد داشت.

ایران هم‌اکنون پالایشگاه «ستاره خلیج فارس» با ظرفیت فرآوری روزانه ۳۶۰ هزار بشکه نفت خام را توسعه می‌دهد. شرکت نفت ایران می‌گوید که این پالایشگاه در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. با این حال سالار مرادی از شرکت انرژی فکتز به بلومبرگ گفته است که فاز اول این پالایشگاه در اواخر سال ۲۰۱۶ و دو فاز دیگر آن در اواخر سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG