لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۰۰

پومپئو: حملات شبه‌نظامیان هوادار ایران به سفارت آمریکا بی‌اعتنایی به حاکمیت عراق است


آقای پومپئو می‌گوید که «دولت عراق باید اقدامات فوری برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک را بر اساس قوانین بین‌المللی در دستور کار قرار دهد».

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، از ادامه حملات راکتی گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران به مراکز آمریکایی از جمله سفارت ایالات متحده در بغداد ابراز انزجار کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا آدر بیانیه‌ای در این خصوص تاکید کرد: مایک پومپئو در این تماس تلفنی انزجار خود را از حمله گروه های مسلح ایران علیه تاسیسات و امکان آمریکایی در عراق از جمله حمله راکتی به سفارت ما که یک زخمی برجای گذاشت، اعلام کرد

این بیانیه می افزاید: این حملات بی اعتنایی گستاخانه نسبت به حاکمیت عراق و ناتوانی در کنترل این گروه‌های مسلح خطرناک است.

وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده است: این حمله راکتی، تلاشی برای منحرف کردن توجه عراقی‌ها و (جامعه) بین المللی از سرکوب وحشیانه اعتراضات مسالمت آمیز عراقی‌ها توسط ایران و نیروهای نیابتی‌اش است.

آقای پومپئو در یک پیام توئیتری هم نوشته است که «دولت عراق باید اقدامات فوری برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک را بر اساس قوانین بین‌المللی در دستور کار قرار دهد».

واکنش وزیر خارجه ایالات متحده به شلیک پنج راکت به منطقه سبز بغداد در روز یکشنبه است که در جریان آن سه راکت به سفارت آمریکا از جمله محل غذاخوری آن اصابت کرد.

نخست‌وزیر عراق همان روز در حساب توئیتری خود، این اقدام را تضعیف حاکمیت ملی عراق خواند و آن را محکوم کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است ولی معمولا انگشت اتهام در این زمینه به سوی گروه‌های شیعه شبه‌نظامی بویژه حشد الشعبی نشانه می‌رود که از سوی ایران پشتیبانی می‌شود.

حمله راکتی به منطقه سبز بغداد طی هفته‌های اخیر و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و ابومهدی المهندس، معاون رئیس گروه حشدالشعبی عراق، شدت گرفته است.

عراق از اکتبر پارسال شاهد اعتراضات مردمی به فساد دولتی و بیکاری، همچنین نفوذ ایران در عراق است که گفته می شود در این اعتراضات ۵۰۰ نفر کشته شده اند. عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر کشور در پی اوج‌گیری اعتراضات استعفا داد و هنوز دولت جدید عراق تشکیل نشده است.

در همین حال، سفیران ۱۶ کشور در عراق روز دوشنبه بیانیه‌ای، استفاده بیش از حد از «خشونت و زور» علیه تظاهرکنندگان عراقی را محکوم کردند و از حکومت این کشور خواستند اجازه دهد مردم به طور آزادانه دست به تظاهرات بزنند.

منابع خبرگزاری فرانسه و توییتر

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG