لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۴۹

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه جمهوری اسلامی ادعای دولت درباره محاسبه قیمت نفت در بودجه سال آینده را رد کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی، در يادداشتی ادعای دولت درباره محاسبه قيمت نفت در بودجه سال آينده را رد کرده است.


اين روزنامه با تحليل ارقام لايحه بودجه سال ۸۶ دولت تاکيد کرده که قيمت نفت در اين لايحه ۴۵ دلار محاسبه شده نه ۳۳.۷ دلاری که رييس جمهوری اسلامی هنگام ارائه لايحه به مجلس آن را اعلام کرده است.


اين روزنامه با اشاره به اظهارات محمود احمدی نژاد در زمان ارائه لايحه بودجه، بی اطلاعی وی از نرخ محاسبه قيمت نفت را بعيد دانسته است.


جمهوری اسلامی همچنين دولت را به همکاری با مافيای نفتی مورد ادعای رييس جموری اسلامی متهم کرده، و نوشته «اگر چيزی به نام « مافيای نفتی » واقعا وجود داشته باشد علائم و سرنخ های شناسايی آنرا می توان در وضع فعلی محاسبه و اعلام درآمدهای نفتی کشور جستجو کرد.»


روزنامه رسالت، انتقاد نماينده ولی فقيه در بنياد شهيد از مطبوعات را منعکس کرده است.


به نوشته اين روزنامه، محمد حسين رحيميان گفته که برخی از مطبوعات قصد دارند چهره شخصيت های فراموش شده و وابسته به غرب را در اذهان زنده کنند.روزنامه جمهوری اسلامی با تحليل ارقام لايحه بودجه سال ۸۶ دولت تاکيد کرده که قيمت نفت در اين لايحه ۴۵ دلار محاسبه شده نه ۳۳.۷ دلاری که رييس جمهوری اسلامی هنگام ارائه لايحه به مجلس آن را اعلام کرده است.

وی همچنين ادعا کرده که عناصر وابسته به غرب در برخی از نشريات چه در عرصه سياسی و چه در عرصه فرهنگی و اجتماعی تلاش می کنند خط آيت الله خمينی را حذف کنند و به جای آن شخصيت های مخالف او را احيا کنند.


روزنامه همشهری، از قول فرمانده سپاه پاسداران نوشته است: «احتمال حمله نظامی به ايران بسيار ضعيف است.»


به نوشته اين روزنامه، يحيی رحيم صفوی در جمع کارکنان ستاد مشترک نيروهای مسلح، احتمال صدور قطعنامه شديدتر عليه جمهوری اسلامی را پس از پايان يافتن مهلت ۶۰ روزه رد نکرده اما گفته که احتمال حمله نظامی بسيار ضعيف است.


همشهری همچنين از قول محمد رضا باهنر، نايب رييس مجلس، نوشته که بر اساس تحليل سياسی وی احتمال حمله نظامی را رد می کند.


باهنر در عين حال تاکيد کرده که اين فقط تحليل سياسی است، و نيروهای مسلح بايد خود را برای حمله نظامی احتمالی آماده کنند .


روزنامه همبستگی، تيتر اول خود را به درگيری مسلحانه در سميرم اختصاص داده و نوشته که درگيری ميان نيروی انتظامی با قاچاقچيان در اين شهر ۱۰ کشته و ۱۳ مجروح بر جای گذاشته است.


اين روزنامه، تعداد افراد مسلح را چهار نفر و قاچاقچی معرفی کرده و نوشته که آنها در حال انتقال ۱.۵ تن مواد مخدر بوده اند.


به نوشته همبستگی، به دنبال درگيری ۱۸ ساعته نيروی انتظامی با اين افراد، چهار مامور، شش تن از نيروهای مردمی، و هر چهار قاچاقچی کشته شده اند.اين روزنامه همچنين از تشکيل شورای تامين استان اصفهان برای بررسی موضوع درگيری خونبار در سميرم خبر داده است .يحيی رحيم صفوی در جمع کارکنان ستاد مشترک نيروهای مسلح، احتمال صدور قطعنامه شديدتر عليه جمهوری اسلامی را پس از پايان يافتن مهلت ۶۰ روزه رد نکرده اما گفته که احتمال حمله نظامی بسيار ضعيف است.
روزنامه همشهری

روزنامه جام جم، به نقل از نايب ریيس کميسيون حقوقی و قضايی مجلس نوشته که وجود برخی استانداران ضعيف و فاقد اطلاعات قضايی در استان ها، سبب افزايش جرايم شده است.


به نوشته اين روزنامه، عزت الله يوسفيان با اشاره به افزايش جرايم زننده در شهرستان ها، از اين که تصميمات گرفته شده در شورای تامين استان ها، پيشگيرانه نبوده ظاهر تاسف کرده است.


وی با تاکيد بر بی اطلاعی بيشتر استانداران نسبت به اطلاعات قضايی، گفته که مقابله با جرايم در شورای تامين استان ها رها شده است .


روزنامه سرمايه، از رد صلاحيت نامزدهای اصلی رقيب سيدعلی نقی سيدخاموشی، رييس فعلی اتاق بازرگانی خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، ردصلاحيت ها در برگيرنده افرادی نظير محسن مهرعليزاده، محسن صفايی فراهانی، محمدرضا بهزاديان و برخی ديگر از چهرهای شناخته شده اجرايی و اقتصادی است.


سرمايه با اشاره به اين که اين افراد در مقاطع مختلف و در سمت های مديريتی چون معاون رييس جمهوری و معاون وزير حضور داشته اند، ردصلاحيت آنها برای مديريت اتاق بازرگانی را بسيار شبهه برانگيز دانسته و به نقل از صفايی فراهانی نوشته است: «رد صلاحيت نامزدهای عضويت در هيات مديره اتاق بازرگانی سياسی است.»


علی نقی خاموشی از چهره ه های اقتصادی نزديک به موتلفه اسلامی به شمار می آيد .


روزنامه قدس، در گزارشی به مناسبت روز جهانی تالاب ها از قرار گرفتن هفت تالاب ايران در ليست قرمز تالاب های دنيا خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، معاون سابق محيط طبيعی و تنوع زيستی سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اينکه هفت تالاب بين المللی کشور از ۲۲ تالاب ثبت شده در کنوانسيون رامسر در معرض تهديد و تغييرات شديد اکولوژيکی قرار دارند و نام آنها در فهرست «مونترو» رامسر قرار گرفته، آن را هشداری ملی برای مقامات کشور دانسته و تاکيد کرده که ايران بايد هر چه سريعتر مشکلات ايجاد شده برای اين تالاب ها را رفع کند.


به گفته انوشيروان نجفی، وضعيت در تالاب های ساحلی شمالی و جنوبی نيز چندان مطلوب نبوده و تعادل های اکولوژيک آنها نيز در حالت شکننده و ناپايداری قرار گرفته است که ضرورت اقدامات فوری و اساسی را می طلبد .


روزنامه کارگزاران، سخنان نماينده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران درباره سياست خارجی را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه، علی سعيدی تاکيد کرده که نبايد در روابط ديپلماتيک هزينه ای پرداخت که با فايده آن منطبق نيست.


نماينده رهبر در سپاه با اشاره به سياست های برخورد با حريف، گفته که دشمنان امروز انقلاب آن قدر نقطه ضعف دارند که اگر به هريک از معايب انگشت بگذاريم، می توانيم آنها را دچار مشکل کنيم.


کارگزاران، درعين حال ازقول يکی ازمقامات گروه مطالعات خاروميانه مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت، آورده است که « هنوز مسئله هسته ای ايران به مرحله اضطراری نرسيده است، ولی مولفه عراق و عدم دستيابی امريکا به اهداف خود، به اضافه نگرانی و تشويش کشورهای عربی به خصوص عربستان و مصر از نقش ايران در عراق و خاورميانه می تواند به عنوان کاتاليزوری برای ورود مرحله بحرانی به اضطراری عمل کند.»


و در آخر، روزنامه اعتماد ملی، از پافشاری دولت برای اجرای طرح شکست خورده کنترل قيمت ها خبر داده و نسبت به گرانی شب عيد هشدار داده است.


اين روزنامه، با اشاره به انتقاد همگانی از گرانی در کشورنوشته که دولت به رغم همه اعتراض ها بر مدار سياست های اقتصادی مورد انتقاد به راه خود ادامه مي دهد، به همين دليل است که کارشناسان نسبت به شکل گيری موج جديدی از گرانی در آستانه نوروز هشدار مي دهند .


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG