لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۳۸

بررسی روزنامه های صبح يکشنبه ايران


يک روز پس از انتشار گزارش وزير خارجه جمهوری اسلامی درباره قرار دادهای نفتی با شرکت های نفتی اروپايی، روزنامه سرمايه، خبر داده که رشد صادرات نفت ايران به اروپا سالانه ۲.۱ ميليارد دلار ضرر را به ايران تحميل می کند.


اين روزنامه به نقل از علی صادقی، کارشناس ارشد نفت و انرژی نوشته که ايران در فروش هر بشکه نفت خام خود به اروپا به جای خاور دور با ضرری معادل دو تا شش دلار در هر بشکه مواجه مي شود.


به گفته اين کارشناس، « با فرض چهار دلار برای متوسط زيان در هر بشکه فروش نفت خام ايران به اروپا، و احتساب فروش ۸۳۷ هزار بشکه ای نفت خام به اروپا، کشور روزانه با ضرری معادل ۳.۵ ميليون دلار مواجه مي شود.»


سرمايه، همچنين به نقل از صادقی نوشته که افزايش صادرات نفت خام ايران به اروپا بيشتر با هدف رونق بخشی به تعاملات سياسی و تقويت اطمينان دوطرف است .


به دنبال درگيری شامگاه پنج شنبه مردان مسلح با نيروی انتظامی در زاهدان که به مرگ چهار تن از ماموران منجر شد، روزنامه همبستگی، از انتقاد يکی از فرماندهان انتظامی نسبت به پاکستان خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، روز جمعه در مراسم تشييع جنازه اين چهار مامور، يکی از بلندپايه ترين فرماندهان ناجا در منطقه سيستان و بلوچستان نسبت به سکوت در برابر عوامل امنيتی پاکستان انتقاد کرده و گفته که نيروهای پاکستان مرز اين کشور با ايران را پناهگاه آن چه وی اشرار خوانده، کرده اند .


روزنامه حيات نو اقتصادی، گزارش بانک مرکزی درباره رشد ۳۵ در صدی نقدينگی در کشور را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه، بانک مرکزی در گزارشی حجم نقدينگی کشور در هفت ماهه اول امسال را بيش از ۱۰۷ هزار و ۸۸۳ ميليارد تومان اعلام کرده که اين رقم رشد ۳۵ درصدی نسبت به ۷ ماهه اول سال گذشته داشته است.


در گزارش اداره بررسي ها و سياست های اقتصادی بانک مرکزی عنوان شده که حجم نقدينگی کشور در مهر ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد و نسبت به ابتدای سال جاری ۱۷.۱ درصد افزايش يافته است.


حيات نو اقتصادی، همچنين نوشته که پيشتر، کارشناسان اقتصادی از افزايش حجم نقدينگی در کشور ابراز نگرانی کرده و معتقدند گراني های اخير به ويژه در بخش مسکن به دليل افزايش نقدينگی و به تبع آن تورم بی سابقه است .


روزنامه ابرار، گزارش يکی از سايت های خبری درباره هولوکاست را مورد توجه قرار داده و نوشته که سعيد امامی، نخستين مقام رده بالای مطرح کننده بازخوانی هولوکاست در جمهوری اسلامی بوده است.


به نوشته اين روزنامه، سعيد امامی، معاون وزارت اطلاعات و يکی از عوامل اصلی قتل های زنجيره ای ، ده سال پيش، نخستين مقام رده بالای حکومت ايران بود که بحث زير سوال بردن کشتار يهوديان در جنگ جهانی دوم را مطرح کرده است.


انکار کشتار يهوديان در جنگ دوم جهانی از سوی محمود احمدی نژاد در يک سال اخير يکی از موارد تنش زا در سياست خارجی جمهوری اسلامی بوده، و مورد اعتراض جهانی قرار گرفته است .


روزنامه خراسان خبر داده که جلال طالبانی پيام شفاهی وزير خارجه جمهوری اسلامی را به سفير آمريکا منتقل کرده است.


به نوشته اين روزنامه، ریيس جمهوری عراق اعلام کرده که پيغام شفاهی منوچهر متکی را به « زلمای خليل زاد» سفير آمريکا در بغداد منتقل کرده است.


خراسان به نقل از طالبانی درباره محتوای اين پيام نوشته که «متکی از او خواسته تا به زلمای خليل زاد بگويد که جمهوری اسلامی در همه مسائل، دقيقا همان مواضعی را اتخاذ کرده که آمريکا در عراق اتخاذ کرده؛ پس آنها چه چيزی بيشتر از اين از ما می خواهند.»


روزنامه کيهان در يادداشتی با عنوان «شليک به خود» روزنامه های نزديک به اصلاح طلبان را متهم کرده که به پايگاه رله و تقويت کننده های جنگ روانی دشمن تبديل شده اند.


نويسنده اين روزنامه با انتخاب بخشی هايی از انتقادات اين روزنامه ها، آنها را افراطی ناميده، ونوشته که منتقدان دولت در حال شليک به منافع جمهوری اسلامی هستند .


انتشار خبر ساخت داروی ايدز در ايران در روزنامه های امروز کشور بازتاب های مختلفی داشته است.


روزنامه رسالت، با انتخاب تيتر«پايانی بر کابوس قرن» نوشته که داروی ايرانی ايدز به جهانيان معرفی شد.


روزنامه سرمايه اما به نقل از وزير بهداشت جمهوری اسلامی نوشته که تاکنون کسی از داروی جديد ايدز نمرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG