لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۰۰

نخست‌وزیر اسرائیل: اتهام‌های فساد علیه من به جایی نخواهد رسید


بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ابراز «اطمینان» کرده است که اتهامات مطرح شده علیه او در مورد «فساد» به جایی نخواهد رسید و وی در قدرت باقی می‌ماند.

به گزارش جروزالم پست، آقای نتانیاهو روز دوشنبه ۱۶ مرداد در سخنانی «خصوصی» در میان اعضای حزب لیکود در مجلس این کشور افزود که «دلیلی برای ترسیدن ندارد».

بر اساس این گزارش، نخست‌وزیر اسرائیل رقیبان سیاسی و رسانه‌های این کشور را متهم کرده که علیه او «دام» گسترده‌اند تا دولت حاکم را تغییر دهند، زیرا می‌دانند که هرگز «از طریق آرا مردم نمی‌توانند وی را کنار بگذارند».

به نوشته جروزالم پست، آقای نتانیاهو از برخی از وزیران حزب خود نیز که برای به دست گرفتن رهبری لیکود آماده شده و از وی دفاع کافی نمی‌کنند، انتقاد کرده است.

این روزنامه نوشته است، بیشترین انتقاد نتانیاهو متوجه یسرائل کاتز بوده است.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه نیز در فیس‌بوک خود خطاب به فلسطینی‌ها نوشته بود، نیت شما برای سقوط دولت من عملی نمی‌شود.

پیشتر مقامات فلسطینی گفته بودند، سقوط دولت نتانیاهو نزدیک است و لذا، پاسخ دادن به ابتکارات سیاسی آمریکا برای از سرگیری گفت‌و‌گوهای صلح با اسرائیل، در حال حاضر بیهوده است.

پلیس اسرائیل هفته گذشته تایید کرد که به دادستانی این کشور توصیه کرده است علیه آقای نتانیاهو کیفرخواست به اتهام «رشوه» صادر کند.

همزمان، جمعه گذشته، آری هرو مشاور دیرینه و رییس پیشین کارکنان دفتر نخست‌وزیری اسرائیل توافقی را با نهادهای قانونی اسرائیل امضا کرد که در برابر عدم محاکمه او، علیه نتانیاهو شهادت بدهد.

کوروش برنور یک بازجوی ایرانی‌زاده در ستاد مبارزه با فساد در پلیس اسرائیل از چند ماه پیش دو پرونده علیه آقای نتانیاهو گشوده و سه بار نیز ساعت‌ها از خود او بازجویی کرده است.

دریافت سیگار برگ و شامپاین به مدت هفده سال از دوستان میلیاردر، و ظن به تبانی با صاحب امتیاز روزنامه یدیعوت آخرونوت برای کاستن از اعتبار روزنامه رقیب «اسرائیل هیوم» با هدف تقویت اعتبار نتانیاهو، موضوع دو پروندهٔ در دست تحقیق پلیس است.

آقای نتانیاهو دریافت سیگار برگ را تایید کرده اما می‌گوید خطایی مرتکب نشده زیرا هدیه دهندگان دوستان نزدیک خانوادگی آن‌ها هستند.

پلیس اسرائیل ظاهرا در مورد پرونده ظن تبانی در مورد روزنامه‌ها خواهان ارائه کیفرخواست علیه آقای نتانیاهو شده بود نه هدایای سیگار برگ.

اما جروزالم پست سه شنبه هفدهم مرداد نوشته است، آری هرو هدایای داده شده برای نتانیاهو را می‌گرفت.

در این میان، دیوان عالی اسرائیل روز دوشنبه به درخواست آویو دروکر یک روزنامه‌نگار منتقد نتانیاهو در شبکه ده تلویزیون اسرائیل، حکم داد که دفتر نخست‌وزیری موظف است زمان همه مکالمات تلفنی آقای نتانیاهو با شلدون ادلسون را منتشر کند.

شلدون ادلسون، میلیاردر آمریکایی حامی آقای نتانیاهو و صاحب روزنامه «اسرائیل هیوم»، دو بار در هفته‌های گذشته به عنوان یک فرد «مطلع» و نه متهم، از سوی پلیس اسرائیل مورد سئوال قرار گرفت.

۶۶ درصد اسرائیلی‌ها در نظرسنجی روزهای گذشته گفته بودند، اگر کار پرونده‌ها به ارائه کیفرخواست علیه نتانیاهو برسد، خواهان کناره‌گیری او هستند و تنها ۲۷ درصد به بی‌گناهی او ابراز اطمینان کرده بودند.

در همین حال، بر اساس نظرسنجی‌ها، با حضور سیاستمداران دیگری در رهبری حزب لیکود به جای نتانیاهو، این حزب در انتخابات احتمالی زودهنگام قوی‌تر نیز می‌شود.

رقیبان سیاسی آقای نتانیاهو در احزاب دیگر او را برای کنار رفتن زیر فشار شدید گذاشته‌اند اما وی در پاسخ گفته است «زود است کت و شلوار نخست‌وزیری را به خیاط سفارش بدهید».

همزمان، رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که دادستانی اسرائیل به زودی علیه خانم سارا نتانیاهو همسر نخست‌وزیر نیز به اتهام برخی نابسامانی‌ها در اداره اقامتگاه نخست‌وزیری کیفرخواست صادر می‌کند.

خانم نتانیاهو بار‌ها بازجویی شده و پای ثابت دادگاه‌های اسرائیل در پرونده‌هایی بوده است که کارکنان پیشین دفتر نخست‌وزیری، از برق‌کش گرفته تا پیشخدمت‌ها، علیه او مطرح کرده‌اند.

از سوی دیگر، از خانم نتانیاهو در برخی از پرونده‌ها رفع اتهام شده و احکامی نیز برای پرداخت غرامت مالی به او به خاطر طرح اتهامات بی‌اساس، به سود وی صادر شده است.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG