لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۴

متکی: بسته پیشنهادی ایران چهارشنبه به گروه ۱+۵ ارائه می شود


منوچهر متكى به محل و چگونگى تحويل بسته پيشنهادى ایران به گروه پنج به علاوه يك شامل آمريكا، روسيه، بريتانيا، فرانسه، چين و آلمان اشاره اى نكرد.
منوچهر متكى، وزير امور خارجه جمهورى اسلامى ايران اعلام كرد كه بسته پيشنهادى به روز شده تهران روز چهارشنبه به اعضاى گروه پنج به علاوه يك تحويل خواهد شد.

آقاى متكى روز سه شنبه در يك كنفرانس خبرى با همتاى كنيايى اش در تهران گفت: «اين بسته پيشنهادى از مدتى قبل با توجه به تحولات جارى در جهان و رويدادهاى مختلفى كه اتفاق افتاده به روز شده است و فردا تحويل ۱+۵ خواهد شد.»

پيشتر مقام هاى ايرانى اعلام كرده بودند كه در هفته جارى اين بسته ارائه خواهد شد ولى اظهارات وزير امور خارجه جمهورى اسلامى اشاره دقيق به زمان تحويل آن است.

محمود احمدی نژاد، رییس دولت دهم، روز دوشنبه گفته بود: «بسته پيشنهادى ايران همين هفته آماده شده و از نمايندگان كشورها دعوت شده است كه براى تحويل گرفتن آن مراجعه كنند.»

این در حالی است که منوچهر متكى در سخنان خود به محل و چگونگى تحويل بسته پيشنهادى ایران به گروه پنج به علاوه يك شامل آمريكا، روسيه، بريتانيا، فرانسه، چين و آلمان اشاره اى نكرد.

به گفته وزير امور خارجه ايران، با ارائه اين بسته «فرصت جديدى براى گفت و گوها جهت همكارى‌هاى متقابل» فراهم شده است.

اين مقام ايرانى اشاره اى به محتواى دقيق پيشنهادهاى جمهورى اسلامى نكرد ولى محمود احمدى نژاد در نشست خبرى روز دوشنبه با خبرنگاران گفته بود: «پيشنهادى كه ما تهيه كرديم ناظر بر شناسايى چالش هاى مهم فراروى بشريت و جهت گيرى هاى اساسى براى حل پايدار اين چالش ها است.»

به گفته وى، ايران پيشنهاد كرده است كه «در يك چارچوب منطقى و عادلانه آماده هستيم با همه كسانى كه دلسوزند و مى توانند در اصلاح امور جهان مشاركت كند به گفت و گو بنشينيم.»

اين اظهارات كه در آن اشاره اى به برنامه هسته اى ايران نشده است در حالى مطرح مى شود كه قدرت هاى جهانى از ايران خواسته اند تا اواسط ماه سپتامبر نظر خود را براى آغاز گفت و گوها در باره فعاليت هاى هسته ایش را اعلام كند.

باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا، ماه ژوئيه به ايران ضرب الاجل داد تا روز ۱۵ ماه سپتامبر آمادگى خود را براى گفت و گوهاى هسته اى اعلام كند و گر نه با تشديد تحريم ها روبرو خواهد شد.

ايران اين ضرب الاجل را رد كرده و محمود احمدى نژاد نيز روز دوشنبه با اعلام اينكه «پرونده هسته اى ایران مختومه شده است» هر گونه مذاكره با قدرت های جهانی بر سر آنچه «حق مسلم ايران» در فعاليت هاى هسته اى خواند، رد كرد.

وى مى گويد: «از نظر ما موضوع هسته اى ايران تمام شده است ما در چارچوب مقررات جهانى و در تعامل نزديك با آژانس اتمى كارمان را دنبال مى كنيم و هيچ گاه ما درباره حقوق مسلم ملت ايران به مذاكره نمى نشينيم.»

در هفته هاى اخير كشورهاى غربى از جمله آلمان و فرانسه شديدا به ايران هشدار داده اند كه بسته پيشنهادى گروه پنج به علاوه يك، شامل مشوق هاى اقتصادى و سياسى، را بپذيرد و مذاكرات بر سر برنامه اتمى خود را آغاز كند.

اين گروه از تهران خواسته تا براى اعتماد سازى بيشتر، فعاليت هاى غنى سازى اورانيوم كه كاربرد دو گانه نظامى و غير نظامى دارد به حال تعليق در آورد. كشورهاى غربى نگران توليد سلاح هسته اى از سوى ايران هستند و اين در حالى است كه تهران ماهيت برنامه اتمى خود را صلح آميز مى داند.
XS
SM
MD
LG