لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۵

اظهارات ولادیمیر پوتین مبنی بر «استقلال شرق اوکراین» تکذیب شد


سخنگوی ولادیمیر پوتین اعلام کرد که سخنان رییس جمهوری روسیه درباره «اعطای حق حاکمیت مستقل به مردم شرق اوکراین» درست ترجمه نشده و پوتین چنین اظهاراتی نداشته است.

روز یکشنبه رسانه‌های روسیه از جمله خبرگزاری اینترفکس گزارش دادند پوتین طی اظهاراتی تلویزیونی که جمعه در منطقه‌ای در شرق این کشور اظهار داشته، گفته است که «ما نیاز به آغاز هر چه سریع‌تر گفت‌وگوهای واقعی داریم، مذاکراتی که بر مبنای سازماندهی سیاسی و حق حاکمیت برای منطقه شرق اوکراین در راستای حفظ منافع قانونی ساکنان آنجا باشد».

پوتین قبلا درباره در نظر گرفتن حقوق مردم شرق اوکراین که عمدتا روس تبار هستند، دادن اختیارات بیشتر، یا حتی اداره فدرال این منطقه سخن گفته بود، اما این برای اولین بار بود که رسانه‌های روسیه از قول وی بی‌پرده از «حاکمیت مستقل» این منطقه گزارش داده بودند.

اکنون دیمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین، می‌گوید که گفته‌های وی درست ترجمه نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی گفته است که «مناطق شرق اوکراین باید در چهارچوب ارضی این کشور باقی بماند و تنش‌ها میان تجزیه طلبان شرق اوکراین و دولت این کشور موضوع داخلی خود اوکراین است».

پوتین اوایل امسال با متهم کردن غرب به انجام «کودتا علیه دولت ویکتور یانوکوویج» گفته بود که نباید انتظار داشت روسیه در کناری بنشیند و نظاره گر حوادث باشد.

خبرگزاری فرانسه نیز روز یکشنبه با پوشش گفته‌های پوتین بر اساس گزارش رسانه‌های روسی، خبر داده بود که پوتین همچنین در اظهارات روز جمعه خود ارسال نیروهای نظامی به شرق اوکراین را رد کرد، در حالی که خود شورشیان شرق اوکراین تایید کرده‌اند که بیش از هزار نیروی «داوطلب نظامی» روسیه به این منطقه آمده‌اند.

اظهارات رییس جمهوری روسیه در حالی است که غرب یک هفته به روسیه اولتیماتوم داده است که نیروهای خود را از شرق اوکراین عقب بکشد، و گرنه با تحریم‌های بیشتر مواجه خواهد شد.

آن گونه که رسانه‌های روسیه گزارش داده اند آقای پوتین در اظهارات خود اشاره‌ای به تحریم‌های غرب نکرده است.

خبرگزاری ایتارتاس روسیه نیز با پوشش اظهارات پوتین از قول وی گزارش داده که «پیش بینی پایان بحران ناممکن است و این موضوع تنها به خواست سیاسی دولت اوکراین بستگی دارد».

بحران اوکراین در حالی به بد‌ترین وضعیت خود از زمان فرار یانوکوویچ به روسیه در ماه آوریل رسیده است که طی این مدت ۲۶۰۰ نفر در درگیری‌های شرق این کشور کشته شده‌اند.

رسانه‌های روسیه روز یکشنبه گزارش دادند ۱۰ سرباز چترباز روسی که در اوکراین بازداشت شده بودند، با ۶۳ سرباز اسیر اوکراینی در روسیه مبادله شدند.

پترو پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین، روز یکشنبه اعلام کرد که شرایط در اوکراین به نقطه‌ای غیر قابل‌ بازگشت، یعنی درگیر شدن در جنگی همه‌جانبه نزدیک می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG