لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۳۴

«پنج مامور ایرانی در عراق بزودی آزاد می شوند»


حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق
سفیر جمهوری اسلامی در عراق اعلام کرده است: پنج مامور ایرانی که دو ماه پیش در اربیل توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شده بودند، بزودی آزاد خواهند شد.

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق می گوید: در جریان یک کنفرانس امنیتی مقام های آمریکایی به دیپلمات های ایرانی گفته اند که بازجویی از پنج مامور بازداشت شده مراحل نهایی خود را می گذراند.


وی اظهار امیدواری کرد که این پنج نفر پیش از نوروز آزاد شوند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام های آمریکایی گفته های سفیر جمهوری اسلامی را تایید نکرده اند.حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق می گوید: در جریان یک کنفرانس امنیتی مقام های آمریکایی به دیپلمات های ایرانی گفته اند که بازجویی از پنج مامور بازداشت شده مراحل نهایی خود را می گذراند.

سخنگوی وزارت دفاع (پنتاگون) پاسخ به این سوال را به وزارت امور خارجه محول کرده و در همین حال وزارت خارجه آمریکا نیز می گوید که این پرسش را باید با وزارت دفاع مطرح کرد.


ارتش آمریکا اعلام کرده است، این پنج مرد ایرانی که دو ماه پیش در شهر اربیل درشمال عراق بازداشت شدند، وابسته به بخشی از سپاه پاسداران هستند که برای شبه نظامیان عراق کمک و سلاح ارسال می کردند.


این در حالی است که جمهوری اسلامی گفته است این پنج مامور، دیپلمات هستند.


دولت آمریکا، جمهوری اسلامی را متهم کرده است که بمب های کنار جاده ای که منجر به کشته شدن عده ای از سربازان آ مریکایی شده، از سوی ایران در اختیار ستیزه جویان عراقی قرار گرفته است.


گفته می شود پنج مامور یاد شده در این زمینه اطلاعات با ارزشی در اختیار آمریکایی ها قرار داده اند.


دو ماه پیش بدنبال بازداشت این افراد، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که جرج بوش استراتژی یورش و از بین بردن هدف های مظنون ایرانی در عراق را تایید کرده است.


«شرط ثبات در عراق»


سفیر ایران در عراق می گوید: هر تلاشی برای ثبات عراق تنها زمانی می تواند موفق شود که آمریکایی ها اداره مسایل اطلاعاتی و امنیتی در آن کشور را به دولت توانمند عراق واگذار کنند.


آقای کاظمی می افزاید: در غیر این صورت دولت عراق نمی تواند سیستم دفاع و امنیت خود را برای مقابله با تهدیدهای بالقوه ساماندهی کند.


از جنوب عراق که در اختیار نیروهای بریتانیایی است، سلاح هایی به جنوب غربی ایران قاچاق می شود تا در حملات تروریستی و بمب گذاری مورداستفاده قرار گیرد.
سفیر ایران در عراق

وی اتهام آمریکا مبنی بر کمک های تسلیحاتی ایران به شیعیان تندروی عراق را رد کرد و گفت: در این زمینه مدرکی وجود ندارد و شیعیان عراق نیز به سلاح های ایران نیازی ندارند.


سفیر ایران اظهار داشت: اگر عدم ثبات و امنیت در عراق موجب تداوم حضور نیروهای آمریکایی در عراق خواهد شد دلیلی وجود ندارد که ایران به عراقی ها سلاح برساند.


وی در این مصاحبه انگشت اتهام را به سوی انگلیسی ها اشاره رفت و گفت: از جنوب عراق که در اختیار نیروهای بریتانیایی است، سلاح هایی به جنوب غربی ایران قاچاق می شود تا در حملات تروریستی و بمب گذاری مورداستفاده قرار گیرد.


آقای کاظمی همچنین گفت: ایران می تواند در زمینه آموزش نیروهای پلیس، تبادل اطلاعات و تامین امنیت به دولت عراق کمک کند.


وی تاکید کرد ایران آمادگی دارد برای رفع تنش های قومی و مذهبی، میزبانی نشستی از رهبران شیعه و سنی عراق را بر عهده گیرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG