لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۱

واکنش بوش به گزارش بررسی اوضاع عراق


آقای بوش گفت: یافته های این هیات را «بسیار جدی» خواهد گرفت. گزارش هیات بررسی اوضاع عراق، که «راه پیش رو، رویکرد جدید» نام دارد نتیجه هشت ماه کار کمیسیونی دوحزبی درباره راه حل های موجود برای آمریکا در عراق است.

جرج بوش رییس جمهوری آمریکا، پس از دریافت متن گزارش «هیات بررسی اوضاع عراق»، امروز وعده داد که «به موقع خود» درباره آن اقدام خواهد کرد.


آقای بوش گفت: یافته های این هیات را «بسیار جدی» خواهد گرفت. گزارش هیات بررسی اوضاع عراق، که «راه پیش رو، رویکرد جدید» نام دارد نتیجه هشت ماه کار کمیسیونی دوحزبی درباره راه حل های موجود برای آمریکا در عراق است.


«هيات بررسی اوضاع عراق» متشکل از ۱۰ مقام عالی رتبه آمريکايی روز چهارشنبه، ششم دسامبر، متن کامل گزارش تفصيلی خود درباره اوضاع عراق را منتشر می کند.


اين هيات تحقيق که سرپرستی آن را جيمز بيکر، وزیر خارجه اسبق آمريکا از حزب جمهوريخواه و لی هميلتون ، سناتور پيشين حزب دموکرات به عهده داشته اند، در گزارش خود به کاخ سفيد پيشنهاد می دهد که نيروهای آمريکايی مستقر در عراق طی يک سال آينده به جای نبرد با شبه نظاميان، بخش اعظم توان خود را صرف آموزش نيروهای عراقی کنند .


به گزارش ای بی سی ، که می گويد بخش هايی از گزارش ۱۴۲ صفحه ای هیات تحقیق را به دست آورده است، همه اعضای کميسيون بيکر-هميلتون در مورد تمامی نکات گزارش اشتراک نظر دارند.


گفتگوی مستقیم با ایران و سوریه


اعضای اين کميسيون به دولت آمريکا پیشنهاد کرده تا در مورد حل بحران عراق با دو کشور سوریه و ایران گفتگوی مستقیم کند.
ای بی سی
به گفته ای بی سی ، اعضای اين کميسيون به دولت آمريکا پیشنهاد کرده تا در مورد حل بحران عراق با دو کشور سوریه و ایران گفتگوی مستقیم کند. پیدا کردن راه حلی برای مساله فلسطین نیز از جمله پیشنهادات این هیات است.

اگر چه احتمال می رود جرج بوش ، رييس جمهوری امريکا در مورد آغاز عقب نشينی نيروهای آمريکايی از عراق با نظرهیات دو حزبی بيکر-هميلتون اشتراک نظر داشته باشد ولی در مورد گفت وگوی مستقيم با ايران و سوريه تاکنون تمايل زیادی از خود نشان نداده است.


آمريکا تاکنون از مذاکره مستقيم با اين دو کشور که دو ضلع محور شرارت می خواند، خودداری کرده است.


بنا به اعلام شبکه تلويزيونی سی ان ان ، در بخشی از گزارش بيکر- هميلتون علاوه بر موضوع «ايجاد ثبات در عراق»، به شکلی جامع و فراگير بر «طرح صلح خاورميانه بزرگ» نيز تاکيد شده است.


گزارش بيکر – هميلتون تصريح می کند که «ماموريت اصلی نيروهای آمريکايی در عراق بايد مشارکت دادن ارتش عراق در امور نظامی باشد.»


در بخشی ديگر از جزييات اين گزارش که واشينگتن پست به آن پرداخته است «به جرج بوش، رييس جمهور آمريکا پيشنهاد شده که بر دولت عراق فشار آورد تا به اهداف تعيين شده برای بهبود اوضاع امنيتی دست يابد و يا پشتيبانی اقتصادی و نظامی آمريکا از مقام های بغداد قطع شود.»بيش از سه سال و نیم از آغاز حمله آمريکا و متحدانش به عراق می گذرد و کنون نزديک به ۱۴۰ هزار نيروی آمريکايی در خاک عراق باقی مانده اند تا علاوه بر نبرد با شبه نظاميان، تلاش کنند درگيری های فرقه ای ميان سنی ها و شيعيان متوقف شود. ا


در اين مدت تاکنون بيش از ۲۹۰۰ نيروی آمريکايی در عراق کشته شده اند و زمان حضور آمريکا در عراق، از زمان حضور آن کشور در جنگ جهانی دوم فراتر رفته است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG