لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۶

سپاه پاسداران: به عمليات عليه پژاک در خاک عراق ادامه می دهيم


خانواده های کرد عراقی که به دلیل گلوله باران سپاه پاسداران از روستاهای خود در کوهستان قندیل کردستان آواره شده اند.
يک فرمانده نظامی می گويد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عمليات نظامی خود عليه نيروهای پژاک در مرز کردستان عراق ادامه خواهد داد. فرمانده مرزبانی ناجا نيز گفته که ايران برای سرکوب شورشيان کرد هيچ ورودی به خاک عراق نداشته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حميد احمدی، از فرماندهان عملياتی سپاه پاسداران، در گفت و گو با خبرنگاران خارجی در تهران اظهار داشت: ايران آماده است تا با هزينه خود پست های مرزی در شمال عراق برای نيروهای اين کشور احداث کند.

وی اظهار داشت که «ما برای حفاظت از مرزهای خود و اينکه تروريست ها نتوانند آسيبی به مردم وارد کنند به اقدامات تهاجمی ادامه خواهيم داد.»

سپاه پاسداران در ماه گذشته عملياتی را برای سرکوب نيروهای وابسته به حزب حيات آزاد کردستان، پژاک، که عليه نيروهای امنيتی و انتظامی جمهوری اسلامی می جنگند آغاز کرده و به گلوله باران پايگاه های شورشيان کرد در خاک کردستان عراق پرداخته است.

منابع کرد و مسئولان اقليم کردستان عراق سپاه پاسداران را متهم کرده اند که برای تعقيب نيروهای پژاک وارد خاک اين منطقه شده اند.

ولی حميد احمدی و حسين ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی نيروی انتظامی ايران، هر دو تاکيد کرده اند که نيروهای ايرانی وارد خاک عراق نشده اند.

آقای احمدی می گويد: «ما حتی يک وجب پا به خاک عراق نگذاشته ايم و عمليات ما تنها معطوف به نوار مرزی است. ولی اگر ببينيم گروه های سه يا چهار نفره از تروريست ها قصد نفوذ به مرزهای ما را دارند با آنها برخورد می کنيم.»

حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ناجا نيز به خبرنگاران در سنندج گفته است که «جمهوری اسلامی ايران هيچ گونه ورودی به داخل خاک عراق نداشته است و چنين خبرهای کذبی را برخی رسانه های عراقی مطرح می کنند و به آن دامن می زنند.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، آقای ذوالفقاری افزوده است: «حکومت اقليم کردستان عراق توان کنترل مرزها را ندارد بنابراين از دولت مرکزی عراق می خواهيم از تحرکات تروريستی اين گروهک عليه ايران جلوگيری کند.»

مقام های محلی کردستان عراق و سازمان های بين المللی مربوط به آوارگان اوايل مردادماه اعلام کردند که بيش از ۲۰۰ خانوار کرد در جريان گلوله باران روستاهای کردستان عراق آواره شده اند.

ولی حميد احمدی، از فرماندهان سپاه پاسداران، با رد گلوله باران روستاهای کردنشين عراق گفته است: «ما به هيچ وجه روستاها را گلوله باران نخواهيم کرد. ما به دقت پايگاه های مخفی تروريستی را هدف قرار می دهيم. حتی اگر بدانيم که يک تروريست در نزديکی روستايی حضور دارد، ما آن محل را گلوله باران نخواهيم کرد.»

وی با بيان اينکه ايران «هيچ مشکلی با مردم کردستان عراق نداشته و بهترين روابط را با دولت مرکزی و حکومت اقليم کردستان عراق دارد»، گفت: «حدود ۱۵۰ شرکت تجاری ايران در کردستان عراق مشغول کار هستند و هيچ چشمداشتی به خاک اين کشور نداريم.»

تکذيب گلوله باران روستاهای کردنشين عراق در حالی صورت می گيرد که ماه گذشته اسامه النجفی، رييس پارلمان عراق، و هشيار زيباری، وزير امور خارجه اين کشور با درخواست از ايران برای قطع حملات علیه کردها، اعلام کردند که ادامه عمليات سپاه می تواند به روابط ميان تهران و بغداد آسيب وارد کند.

حميد احمدی در بخش ديگری از گفت و گوی خود با خبرنگاران خارجی گفته که ايران آماده است تا هزينه های مربوط به احداث پست مرزهای برای نيروهای عراقی را در هر جايی که آنها بخواهند تامين کند.

اين فرمانده سپاه با تهديد گروه پژاک به پرداخت «هزينه ای سنگين» به دليل عمليات در خاک ايران، گفت: «۵۰ نفر در آن سوی مرز کشته شده اند که هويت آنها را شناسايی کرده ايم. برخی از آنها سوری، عراقی و ترکيه ای هستند.»

وی در عين حال تاييد کرد که در ماه گذشته «سه تن از نيروهای سپاه در بلندی های جاسوسان» در خاک ايران «شهيد» شده اند.

سپاه پاسداران دو هفته پيش نیز اعلام کرد که هشت از تن ماموران خود را در درگيری با گروه پژاک از دست داده است.
XS
SM
MD
LG