لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۶

استقرار پلیس ضد شورش در جایگاه های پمپ بنزین


به رغم اجرای طرح سهمیه بندی نگرانی مردم از کمبود بنزین باعث شده که همچنان صف های طویلی را مقابل پمپ بنزین ها تشکیل دهند.

گزارش های رسيده از تهران حاکی است که نيروی انتظامی برای جلوگيری از اغتشاش های بيشتر در جايگاه های پمپ بنزين مستقر شده است.


به دنبال ناآرامی های گسترده که سه شنبه شب در تهران و شهرهای مختلف ايران در اعتراض به طرح سهميه بندی بنزين صورت گرفت، چند پمپ بنزين در مناطق مختلف به آتش کشيده شد و برخی از بانک ها و فروشگاه های زنجيره ای در تهران مورد حمله معترضين خشمگين قرار گرفت.


همزمان، مردم با هجوم به جايگاه های پمپ بنزين گالن های خود را از بنزين پر کرده و اقدام به ذخيره سازی آن کردند.


فريبرز سروش، روزنامه نگار در تهران در گفت وگو با راديو فردا ضمن تاييد خبر استقرار نيروهای پليس در پمپ بنزين ها گفت که «در حال حاضر پمپ بنزين ها، چهارراه های اصلی و ميادين شهر در کنترل پليس ضد شورش و لباس شخصی ها است و بنا بر اعلام رييس جايگاه داران ايران، بيش از يک سوم از پمپ بنزين ها در جريان اعتراضات مردمی از بين رفته و پليس برای محافظت از دو سوم باقيمانده وارد عمل شده است.»


وی افزود:«خيابان ها به طور چشمگيری در تهران خلوت شده است، چرا که بيش از چهار پنجم ترددهايی که در تهران صورت می گيرد مربوط به مسافربرهای شخصی و تاکسی ها است.»نیروی انتظامی پس از نا آرامی های سه شنبه شب در مناطق مختلف شهر تهران مستقر شده است.

به گفته اين روزنامه نگار، «در حال حاضر آژانس ها، تاکسی ها و پيک های موتوری از ارائه خدمات به مردم خودداری می کنند و از سوی ديگر، بيش از شش هزار موتورسيکلت مسافربر شخصی در تهران وجود دارد که در محدوده طرح ترافيک اقدام به جابه جايی مردم می کردند که آنها نيز با سهميه يک ليتر بنزين در روز دست از کار کشيده اند.»


آقای سروش گفت آنچه الان بار جابه جايی مسافران را بدوش می کشد، مترو تهران و آن شش هزار اتوبوسی هستند که در تهران فعال بوده اند.


تلويزيون دولتی ايران دو روز پس از اعتراضات به طرح سهميه بندی بنزين از آرام بودن خيابان ها خبر داده است و اين در حالی است که صف های طولانی برای دريافت بنزين همچنان در جايگاه های پمپ بنزين ادامه دارد.


مهدی احمدی مقدم، رييس پليس ايران در اين زمينه گفته است: « خدا را شکر که روز چهارشنبه گزارشی مبنی بر اقدامات غيرقانونی در تهران دريافت نشد.»


اما اقدام به سهميه بندی بنزين که پس از ۱۶ سال بار ديگر به صحنه سياست و اقتصاد ايران بازگشته است چه تاثيری بر تورم و قيمت اجناس گذاشته است؟


به گفته فريبرز سروش هنوز برای بررسی اين مسئله کمی زود است، ولی در روزهای اخير، قيمت برخی از اقلام مشخص مانند لبنيات و بويژه شير تا ۲۵ درصد بالا رفته است و ديگر اقلام خوراکی بالاخص روغن های مايع و جامد خوراکی و حبوبات در فروشگاه های مواد غذايی کمياب يا گران شده است.


وی گفت: «از آنجا که در حال حاضر خودروهای مسافربر و آژانس ها از چرخه حمل و نقل عمومی خارج شده اند و سهميه کارت سوخت ماشين های فعال در آژانس ها هنوز صادر نشده يا به دست آنها نرسيده، هنوز قيمت مشخصی برای حمل و نقل عمومی که در اختيار بخش خصوصی است، پيدا نشده اما به طور قطع اين گرانی و بالا رفتن تورم بزودی در بخش حمل و نقل عمومی نيز نمودار خواهد شد.»


راديو و تلويزيون دولتی در بخش های مختلف خبری خود بيانيه های متعدد وزارت نفت جمهوری اسلامی را پخش کرده است که در آنها اعلام شده «آژانس ها مطمئن باشند که از لحاظ دريافت سوخت با مشکلی روبه رو نخواهند بود.»در روزهای اخير، قيمت برخی از اقلام مشخص مانند لبنيات و بويژه شير تا ۲۵ درصد بالا رفته است و ديگر اقلام خوراکی بالاخص روغن های مايع و جامد خوراکی و حبوبات در فروشگاه های مواد غذايی کمياب يا گران شده است.
یک روزنامه نگار در تهران

ولی به گفته آقای سروش، اين مسئله چندان بر تصميم رانندگان آژانس ها برای بازگشت به چرخه حمل و نقل عمومی موثر نبوده است.


واکنش مطبوعات ایران به «اعتراض ها»


روزنامه کيهان که از طرفداران سرسخت دولت محمود احمدی نژاد به شمار می رود، «مافيای قاچاق» و «مخالفان دولت» را را متهم کرد که در ناآرامی های تهران و شهر های ديگر ايران دست داشته است.


به نوشته اين روزنامه، « آشوبگرانی که از ماه ها قبل دستورهای لازم را برای ايجاد هرج و مرج و اغتشاش در تهران «به محض اعلام خبر سهميه بندی بنزين» دريافت کرده و با هم هماهنگ شده بودند، سه شنبه شب پس از مواجه شدن با بی اعتنايی مردم در اجرای نقشه خود برای ايجاد آشوب ناکام ماندند و پس از دستگيری هسته های اصلی آنها به تدريج پراکنده شدند.»


روزنامه کارگزاران نيز حوادث سه شنبه شب را « شورش بنزين» توصيف کرده است.


روزنامه سرمايه با اشاره به واکنش های مردم نسبت به تصميم دولت در سهميه بندی کردن بنزين ميزان خسارات وارده ناشی از اعتراضات مردمی را ۲۲۵ ميليارد تومان برآورد کرده است.


اين روزنامه به نقل از رييس انجمن جايگاه ‌داران سراسر کشور نوشت: «حدود ۳۰ درصد جايگاه‌های کشور تخريب کامل شده که به طور متوسط هر يک بين ۳۰۰ تا ۴۰۰ ميليون تومان ضرر ديده‌اند.»


روزنامه اعتماد ملی، در سرمقاله ای با عنوان« استراتژی غافلگيری » به انتقاد از تصميم ناگهانی دولت برای اجرای سهميه بندی بنزين پرداخته و نوشته است: «داعيه ‌داران اداره بهتر کشور و منتقدان دائمی دولت‌های پيشين در تب نقد هر چه به گذشته تعلق دارد نزديک بود تا کار دست همه بدهند.»


اين روزنامه با اشاره به اينکه در تمام دنيا پمپ بنزين ها بی تنش هستند، نوشت است: «مردم با گذراندن ساعات فراوانی در نيمه ‌شب‌ ها برای اخذ کارت‌های سوخت اقدام کرده ‌اند،اما مشخص نيست به چه دليل آقايان درصدد غافلگير کردن مردم هستند.»


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

خطای سرور

خطای بارگذاری صفحه؛ از این بابت متأسفیم. این خطا برای بازبینی و اصلاح، به طور خودکار به بخش فنی گزارش می‌شود.

لطفاً با استفاده از ابزار جستجو، به دنبال موضوع مورد نظر بگردید.

XS
SM
MD
LG