لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۶

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور شد


حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه هشتم دی، محمدباقر نوبخت را به سمت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منصوب کرد که اخیرا احیاء شده است.

شورای عالی اداری ایران در جلسه روز ۱۹ آبان خود با احیاء و تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استانی، از طریق ادغام دو معاونت «برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری» و «توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور» موافقت کرده بود.

حسن روحانی روز ششم دی ماه این مصوبه را ابلاغ کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران در حکم انتصاب آقای نوبخت با اشاره به آنچه که «جایگاه رفیع و نقش ممتاز» سازمان مدیریت و برنامه ریزی در «طراحی زیر ساخت‌ها و رصد توسعه پایدار و متوازن در کشور» خوانده است، از او خواسته که ساختاری «مناسب و چابک» برای این سازمان پایه ریزی کند.

محمد باقر نوبخت در حال حاضر ریاست «معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور» و سرپرستی «معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور» را عهده دار است که بنا است با ادغام این دو نهاد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شود.

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری سابق ایران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی را در سال ۸۶ منحل کرد اما دولت حسن روحانی از ابتدای آغاز به کار خود در سال گذشته وعده داده بود که این سازمان را احیا می‌کند.

مجلس شورای اسلامی نیز روز ۲۱ آذر ۹۲ به تشکیل مجدد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ایران ظرف مدت شش ماه رای داده و نام آن را به «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و بهروه‌وری» تغییر داده بود.

شورای نگهبان ۱۸ دی ۹۲ «الزام رییس جمهور» به تشکیل این سازمان را مغایر با اصل ۱۲۶ قانون اساسی اعلام و این مصوبه مجلس را رد کرده بود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور پیش از انحلال، هفت وظیفه اصلی داشت که مهم‌ترین آن بودجه‌ریزی کل کشور بود.

بر اساس گزارش‌ها از حدود ۷۰ سال پیش سازمان‌ها و یا دفاتری در مجموعه دولت ایران با هدف برنامه ریزی و تدوین بودجه کشور تشکیل شده است.

در سال ۱۳۵۱ نام «سازمان برنامه» وقت به «سازمان برنامه و بودجه» تغییر یافت و این سازمان وظیفه تهیه و تدوین بودجه کشور را نیز عهده دار شد.

در سال ۱۳۴۰ نیز شورای عالی اداری کشور به وجود آمد و پس از پنج سال «سازمان خدمات کشوری» را به «سازمان امور اداری و استخدامی کشور» تبدیل کرده بود.

با ادغام این دو سازمان در سال ۱۳۷۸ و در دولت محمد خاتمی، «سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور» به وجود آمد.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG