لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۱

نگرانی «شدید» روسیه از سخنان ترامپ درباره توافق هسته‌ای با ایران


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، می‌گوید که کشورش «شدیدا نگران» سخنان رییس‌جمهوری آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای با ایران است و مسکو ظن آن دارد که خود آمریکا یکی از معاهدات مهم کنترل تسلیحاتی را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اين سخنان آقای لاوروف که در مصاحبه با رسانه‌های روسی گفته شده و روز چهارشنبه، ۲۹ شهریور، توسط وزارت خارجه آن کشور منتشر شد به خوبی اختلافات مسکو و واشینگتن در مورد موضوعات گوناگون را نشان می دهد و به این نکته اشاره دارد که تلاشهای اخیر برای بهبود مناسبات دو طرف موفقیت آمیز نبوده است.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ «برای آمریکا مایه شرمساری است».

رییس جمهور آمریکا افزود: «اگر این توافق پوششی برای فعالیت‌های هسته‌ای باشد آمریکا نمی تواند به آن پایبند بماند.»

آقای لاوروف که کشورش از جمله امضاکنندگان این توافق است گفت روسیه با این موضعگیری کاملا مخالف است.

وزیر خارجه روسیه گفت: «بشدت نگران کننده است. ما از این سند و از این توافق دفاع خواهیم کرد که تمام جامعه بین المللی از آن اظهار رضایت کرده و حقیقتا امنیت منطقه و امنیت بین المللی را تقویت کرده است.»

روسیه که با کره شمالی مرزهای مشترک دارد معتقد است مذاکره و دیپلماسی تنها راه حل بحران مربوط به برنامه موشکی و هسته‌ای آن کشور است.

سخنان دونالد ترامپ که گفت اگر آمریکا مجبور شود از خود و یا متحدانش دفاع کند کره شمالی را «کاملا نابود» خواهد کرد با مخالفت روسیه روبرو شده است.

آقای لاوروف گفت:«اگر شما فقط محکوم و تهدید کنید، کشورهایی را که قرار است روی آنها تاثیر بگذاریم به خصومت وا خواهیم داشت.»

خبرگزاری رویترز می افزاید اما وزیر خارجه روسیه شدیدترین انتقادات خود را در مورد احتمال نقض معاهده تاریخی کنترل تسلیحاتی سال ۱۹۸۷ توسط آمریکا مطرح کرد که هر دو کشور آمریکا و روسیه را از کاربرد موشک‌های میانبرد در سطح زمین منع می کند.

مدتی پیش یک مقام ارشد دولت آمریکا متقابلا روسیه را به نقض معاهده سلاح‌های هسته‌ای میانبرد متهم کرده بود. ولی مسکو این اتهام را رد کرد.

آقای لاوروف ضمن اشاره به این نکته که مسکو نگرانی‌های خود در این زمینه را به آمریکا اطلاع داده افزود: «ما حداقل در سه جبهه ظن آن را داریم که آمریکا در حال توسعه سامانه‌های تسلیحاتی است که این معاهده را نقض کرده و یا ممکن است نقض کند.»

آقای لاوروف طی روزهای اخیر دو بار با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در نیویورک ملاقات کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG