لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۴

ائتلاف ضد حوثی‌ها در یمن به رهبری عربستان سعودی روز چهارشنبه هشتم مهرماه از توقیف یک «قایق باری ایرانی حامل سلاح» به مقصد یمن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ائتلاف یاد شده می‌گوید که این قایق روز شنبه هفته جاری در دریای عرب توقیف شد و حامل انواع گلوله، خمپاره‌انداز و سایر تجهیزات نظامی برای نیروهای حوثی طرفدار ایران بوده است.

بیانیه ائتلاف می‌افزاید که قایق یاد شده دارای ۱۴ ملون ایرانی است و اسناد آن نشان می‌دهد که مالکیت آن در اختیار یک شرکت دولتی ایران است. طبق این بیانیه، قایق یاد شده برای مقاصد ماهیگیری ثبت شده است.

در بیانیه یاد شده برخی از سلاح‌های کشف شده از این قایق این گونه اعلام شده‌اند: ۵۴ گلوله ضد تانک، ۱۸ گلوله ضد زره، ۱۵ جعبه لوازم باطری، چهار سیستم هدایت آتش، پنج باطری ویژه دوربین دو چشم، سه سکوی پرتاب و یک پایه پرتاب.

جمهوری اسلامی ایران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

عربستان و ائتلاف عربی بارها ایران را متهم کرده‌اند که شورشیان حوثی را مسلح می‌کند.

حوثی‌ها که از شیعیان زیدی یمن هستند شهریور ماه پارسال توانستند صنعا، پایتخت یمن، را به کنترل خود در آوردند و با پیشروی سریع به سمت عدن در جنوب این کشور، این شهر استراتژیک را نیز تصرف کردند. ولی عربستان سعودی که حامی منصور هادی عبدربه، رییس جمهوری یمن، است با تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی اقدام به حملات هوایی به مواضع حوثی‌ها در نقاط مختلف یمن کرده است.

نیروهای منصور هادی ماه گذشته با کمک نیروی هوایی عربستان توانستند که شهر عدن را بار دیگر به تصرف خود در آورند.

مناسبات تهران و ریاض در یکسال اخیر بر سر پیشروی حوثی‌ها دچار تنش زیادی شده و با وقوع حادثه منا در روز دوم مهرماه امسال، تیرگی در روابط دو کشور به اوج خود رسیده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG