لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۲

«اقتصاد ایران رانتی است»


رییس قوه قضاییه در تفسیر خود از «رانتی شدن» فضای اقتصادی کشور گفت: «بسیاری از سرمایه های داخلی به دلیل نبود امنیت اقتصادی به سوی فعالیت های واسطه ای و دلالی کشانده شده اند.»


آیت الله محمود شاهرودی، رییس قوه قضاییه ایران، روز چهارشنبه در دیدار با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی امنیت سرمایه گذاری اقتصادی را به منظور «تامین معیشت مردم»، از «مباحث راهبردی نظام جمهوری اسلامی» دانست و افزود:« متاسفانه فضای اقتصادی کشور رانتی شده است».


رییس قوه قضاییه در تفسیر خود از «رانتی شدن» فضای اقتصادی کشور گفت: «بسیاری از سرمایه های داخلی به دلیل نبود امنیت اقتصادی به سوی فعالیت های واسطه ای و دلالی کشانده شده اند.»


وی همچنین به اشخاص و نهاد هایی اشاره کرد که، به گفته او، عملا فضای رقابت آزاد را از میان برده و بعضی از مردم را مجبور کرده اند که در فعالیت های اقتصادی به «کارهای خلاف» روی بیاورند.


فقدان «امنیت اقتصادی» که آیت الله شاهرودی به آن اشاره کرده، سر چشمه اصلی عدم اعتمادی است که بر فضای کسب و کار ایران سنگینی می کند. در این شرایط چرخ فعالیت تولیدی کشور از نفس افتاده و نقدینگی رو به افزایش، که حاصل تزریق انبوه دلارهای نفتی در شریان های اقتصادی است، در جستجوی سود آسان و سریع، از بازاری به بازار دیگر می رود.


در حال حاضر بازارهای سهام، طلا، ارز، موبایل و خودرو، که در گذشته ای نه چندان دور بخش بزرگی از نقدینگی سرگردان را به سوی خود می کشاندند، به دلایل گوناگون چنگی به دل نمی زنند. در عوض، بازار مسکن به سرعت رونق گرفته و به گزارش رسانه های تهران، بهای آن در تهران و شهرهای بزرگ کشور طی دو ماه گذشته بیست در صد افزایش یافته است.


از سوی دیگر بخش مهمی از نقدینگی سرگردان نیز، به دلیل نبود امنیت اقتصادی، همچنان به آن سوی مرزها می گریزد.


خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز چهارشنبه گزارش داد که سرمایه گذاری ایرانیان در شیخ نشین های حاشیه خلیح فارس رو به افزایش است.


همین خبرگزاری می گوید : هم اکنون هفت هزار و دویست شرکت ایرانی در امارات متحده عربی به ثبت رسیده و چهار صد هزار ایرانی بیش از دویست میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده اند.


« ایسنا» در گزارش خود به آمار انتشار یافته از سوی منابع اقتصادی امارات متحده عربی استناد می کند.


XS
SM
MD
LG