لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۱۱

آغاز دور جدید مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی


کیم کی گوان، نماینده کره شمالی در مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ

نمایندگان شش کشور آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و دو کره شمالی و جنوبی از بامداد روز چهارشنبه دور جدید گفت و گوهای شش جانبه را در پکن آغاز کرده اند اما تا این لحظه گزارشی از این نشست منتشر نشده است.


در همین رابطه، کریستوفر هیل، نماینده ارشد آمریکا در این گفت و گوها روز سه شنبه و پس از دیدار با نماینده هسته ای کره شمالی در پکن ابراز امیدواری کرد که پیشرفت های چشمگیری در دور جدید گفت و گوهای شش جانبه مشاهده شود.


از سوی دیگر، چون یونگ وو، نماینده ویژه کره جنوبی در این مذاکرات، به خبرنگاران گفت که کره شمالی تا پایان سال جاری میلادی به همه فعالیت های هسته ای خود پایان خواهد داد.


در عین حال، نمایندگان کشورهای درگیر پیش بینی کرده اند که تا خلع سلاح کامل شبه جزیره کره از جنگ افزارهای هسته ای راه دشواری در پیش است.


کره شمالی پس از حدود بیست سال تلاش برای رسیدن به بمب هسته ای، در نهایت پنج نیروگاه اتمی را بست تا بحران هسته ای شبه جزیره کره به انتهای خود نزدیکتر شود.


به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پیونگ یانگ علاوه بر نیروگاه اتمی یونگ بیون، چهار نیروگاه هسته ای دیگر خود را از چرخه فعالیت خارج کرده است.


محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که برای دیدار از کشورهای منطقه در مالزی به سر می برد روز چهارشنبه تایید کرد هر پنج راکتور هسته ای کره شمالی در یونگ بیون بسته شده اند و هیچگونه فعالیتی در آنها صورت نمی گیرد.


بستن نیروگاه هسته ای کره شمالی اولین شرط پیمان خلع سلاح اتمی این کشور است که در سیزدهم فوریه سال جاری میلادی و در ادامه گفت و گوهای شش جانبه در پکن تصویب شد.


بنا به اظهارات آقای البرادعی، مهمترین مسئله در این برهه از زمان این است که کره شمالی هر چه بیشتر از خود شفافیت نشان دهد تا تلاش ها برای خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره هر چه سریعتر به نتیجه برسد.


با بسته شدن مراکز اصلی برنامه های هسته ای کره شمالی، انتظار می رود دور جدید گفت و گوهای شش جانبه بر تشویق کره شمالی به همکاری هر بیشتر با بازرسان آژانس متمرکز شود.


XS
SM
MD
LG