لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۰

«دستیابی به برخی توافق ها درباره مسئله اتمی کره شمالی»


کیم کی گوان، نماینده کره شمالی در مذاکرات شش جانبه

در چهارمين روز از نشست پکن پيرامون مسئله اتمی کره شمالی، نماينده ويژه آمريکا در اين گفت و گو ها روز پنج شنبه ، ۲۱ دسامبر، اعلام کرد که عليرغم اختلافات موجود در روند اين مذاکرات ، قدم های مثبتی برای متقاعد کردن کره شمالی برداشته شده است .کريستوفر هيل، سرپرست مذاکرات اتمی آمريکا در اين گفت و گوها، امروز به خبرنگاران گفت که بندهايی از عهدنامه سپتامبر سال گذشته تا هفته آينده به مرحله اجرا درخواهد آمد .


بر اساس موافقت نامه ای که شش کشور درگير در بحران اتمی کره شمالی در سپتامبر سال گذشته ميلادی تصويب کردند، کره شمالی متعهد شده است تا در قبال دريافت تضمين های امنيتی و کمک های اقتصادی، از برنامه های هسته ای خود صرف نظر کند .آقای هيل در اظهارات امروز خود اعلام کرد که بدون صدور دستورالعمل مدون، ادامه اين گفت و گو ها از کارآيی لازم برخوردار نخواهد بود. وی اظهار اميدواری کرد که طرفين درگير، روز جمعه نتايج گفت و گوهای چند روز اخير را در قالب موافقت نامه ای به ثبت برسانند .


سرپرست مذاکرات اتمی آمريکا در ادامه سخنانش با اشاره به موضعگيری سرسختانه کره شمالی در اين دور از مذاکرات ، اضافه کرد که پيونگ يانگ مسئله لغو تحريم های مالی را در صدر موضوعات خود قرار داده است .


در همين رابطه ، رسانه های کره جنوبی امروز به نقل از برخی مقامات بانکی ماکائو اعلام کردند که بررسی ها نشان می دهد که نيمی از دارايی های مسدود شده کره شمالی در بانک های ماکائو قانونی بوده است .


اين گزارش تنها چند روز بعد از آن منتشر می شود که مقامات ارشد مالی آمريکا و کره شمالی در حاشيه نشست شش کشور درگير، مسئله تحريم های مالی کره شمالی را به موازات گفت و گو های هسته ای در پکن آغاز کرده اند .از سوی ديگر، لی جاو شينگ، وزير امور خارجه چين در ديدار با نمايندگان شش کشور درگير که بعد از ظهر روز چهارشنبه برگزار شد با تشکر از تلاش های همه جناحها در اين دور از مذاکرات، اظهار داشت که موافقت هايی بين کشورهای مذاکره کننده حاصل شده است .بنا به اظهارات آقای لی ، طرفين در باره اجرای عهدنامه سپتامبر سال گذشته ميلادی مبنی برحل مسالمت آميز مسئله هسته ای کره شمالی ، و داشتن يک هدف مشترک که همانا پاکسازی کامل شبه جزيره کره از تسليحات هسته ای است به توافق رسيده اند .


قرار است آقای هيل در حاشيه نشست شش جانبه امروز با نمايندگان ژاپن، کره شمالی و چين به طور جداگانه گفت و گو نمايد .


XS
SM
MD
LG