لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۲۹

حماس و فتح گروگان های خود را مبادله کردند


در درگیری های یک ماه گذشته در نوار غزه بيش از ۶۰ نفر کشته شدند.

يک روز پس از آتش بس ميان گروه های متخاصم فلسطينی، طرفين درگير در منازعه گروگان های خود را در روز سه شنبه با يکديگر مبادله کردند .


در درگيری های ميان شبه نظاميان حماس و شاخه نظامی فتح در يک ماه گذشته بيش از ۶۰ نفر کشته شدند که نيمی از اين تلفات ظرف يک هفته گذشته برجای ماند.


سامی المدهون، از رهبران گردان شهدای القصی، شاخه نظامی جنبش فتح اعلام کرد که در جريان مبادله گروگان ها، ۲۰ نفر از اعضای حماس و ۱۸ نفر از افراد وابسته به جنبش فتح آزاد شدند و روند مبادله گروگان ها کامل شده است .


روز دوشنبه و پس از پنج روز درگيری شديد ميان حماس و فتح، محمود عباس و اسماعيل هنيه از رهبران اين دو تشکيلات، بر سر آتش بس به توافق رسيدند .


در درگيری های نوار غزه کليه اماکن عمومی به حالت تعطيل درآمد و مدارس اين منطقه که ۱.۵ ميليون نفر جمعيت دارد بسته شد .


گزارش تازه حاکيست که به دنبال آتش بس برقرار شده، مغازه های نوار غزه باز شده و مردم به سرکارهای برگشته شدند. همچنين خيابان های اين منطقه از ايستگاه های بازرسی پاکسازی شده اند .


يحيی زکی از شهروندان نوار غزه به خبرگزاری رويترز می گويد که «ما خيلی خوشحال هستيم و اميدواريم که آتش بس ميان طرفين پايدار باشد.»


پیشتر، ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی از گروه های حماس و فتح در سرزمين های فلسطينی خواسته بود که برای پايان دادن به درگيری های چند هفته گذشته گفت وگوهای خود را در شهر مکه پايتخت عربستان سعودی آغاز کنند .


پادشاه عربستان سعودی، درگيری گروه های فلسطينی را «شرم آور» خواند و گفت اين درگيری ها سبب تحليل رفتن اهداف فلسطينی ها شده است. او از دو طرف خواست تا مذاکرات را هر چه سريعتر آغاز کنند .


درگیری ميان طرفداران شاخه های نظامی دو گروه حماس و فتح زمانی به اوج خود رسيد که گفت وگوهای طرفين برای تشکيل دولت وحدت ملی به نتيجه نرسيد و رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی تهديد کرد که انتخابات زودرس پارلمانی برگزار خواهد کرد.تردید درباره واکنش اسراییل


يک روز بعد از انفجار شهر ايلات که توسط يکی از شهروندان غزه صورت گرفت، امير پرز، وزير دفاع اسراييل اعلام کرد که تل آويو نسبت به اين اقدام واکنش نشان خواهد داد ولی وی به زمان و مکان حمله يا اقدام عليه گروه خاصی اشاره نکرد.


اين انفجار که توسط گردان شهدای القصی وابسته به جنبش فتح و گروه جهاد اسلامی انجام شد سه کشته برجای گذاشت و اولين حمله انتحاری در خاک اسراييل ظرف نه ماه گذشته به شمار می رود.


در حال حاضر تلاش هایی برای آغاز مذاکرات صلح میان اسراییل و فلسطینی ها در جریان است و این نگرانی وجود دارد که اقدام نظامی اسراییل در نوار غزه بار دیگر تلاش ها برای برقراری صلح را تضعیف کند.


در همین رابطه وزیر دفاع اسراییل اعلام کرد که تل آویو از هیچگونه اقدامی برای حفظ آتش بس سه ماهه میان فلسطینی ها و ارتش اسراییل فروگذاری نخواهد کرد.


XS
SM
MD
LG