لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۴

سوریه طرح پیشنهادی روسیه برای آتش‌بس در غوطه شرقی را پذيرفت


حمله هوایی ارتش سوریه به غوطه شرقی

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه روز سه‌شنبه هفتم آذر گفت دولت سوریه طرح پیشنهادی روسیه برای آتش‌بس در ناحیه تحت کنترل شورشیان در غوطه شرقی را پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای دی میستورا گفت: «مقامات روسیه به من اطلاع دادند که دولت سوریه طرح پیشنهادی آنها برای آتش‌بس در غوطه شرقی را که ما به شدت نگران وضعیت آن بوده و هستیم پذیرفته است».

«اکنون باید دید که این آتش‌بس اجرا خواهد شد یا نه. ولی این تصادفی نیست که در آغاز این دور از گفت‌وگوهای صلح در ژنو این پیشنهاد مطرح و پذیرفته شده است».

قبل از اعلام این خبر توسط استفان دی میستورا، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که حوداث جنگ را ثبت و گزارش می‌کند اعلام کرد که بر اثر گلوله‌باران و پرتاب خمپاره به مناطق تحت کنترل شورشیان در غوطه واقع در شرق دمشق سه نفر کشته و حداقل پانزده نفر زخمی شده‌اند. به گفته این نهاد، گلوله‌باران این مناطق به شدت روزهای قبل نبوده است.

یک سخنگوی دولت سوریه گفت که روز سه‌شنبه وضعیت در این منطقه آرام بوده است.

دفتر هماهنگی فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه اعلام کرد که گروه‌های امدادی همراه با مواد غذایی و کمک‌های پزشکی برای بیش از هفت هزار نفر روز سه‌شنبه وارد غوطه شرقی شدند.

حملات هوایی و توپ‌باران این منطقه از روز شنبه توسط نیروهای دولتی سوریه تشدید شد که به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه بر اثر آن در روزهای یکشنبه و دوشنبه حداقل ۴۳ نفر کشته شدند. رسانه‌های دولتی سوریه نیز اعلام کردند که روز دوشنبه ۱۳ گلوله توپ به مناطق تحت کنترل دولت در دمشق اصابت کرد.

غوطه شرقی یکی از چند «منطقه عاری از درگیری» در غرب سوریه است که از مدت‌ها پیش با میانجیگری دولت روسیه قرار بود بین شورشیان و نیروهای دولتی سوریه آتش‌بس برقرار شود. ولی درگیری‌ها در این منطقه ادامه پیدا کرد.

دور دیگری از مذاکرات صلح سوریه با میانجی‌گری و هدایت سازمان ملل متحد از روز سه‌شنبه در ژنو آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه هیات نمایندگی دولت این کشور قرار است روز چهارشنبه به ژنو بیاید.

نمایندگان گروه‌های مخالف حکومت با عنوان «کمیسیون مذاکرات سوریه» خواستار آن شده‌اند که به جای مذاکرات جداگانه هر طرف با مقامات سازمان ملل متحد که روش گفت‌وگو در مذاکرات قبلی بود این بار نمایندگان دو طرف به صورت رو در رو با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

پزشکان بدون مرز روز دوشنبه اعلام کرد که در جریان بمباران و توپ‌باران شدید غوطه شرقی طی دو هفته گذشته صدها نفر زخمی شده‌اند.

این نهاد پزشکی بشر دوست افزود که بیمارستان‌های صحرایی آن در غوطه شرقی ۵۷۶ مجروح را مداوا و حداقل ۶۹ مورد تلفات جانی را ثبت کرده‌اند. یک چهارم مجروحان زنان و کودکان زیر ۱۵ سال هستند.

پزشکان بدون مرز در بیانیه خود افزود این رقم تمامی تلفات جانی در منطقه را شامل نمی‌شود چون در این منطقه درمانگاه‌های دیگری وجود دارند که تحت پوشش دائمی این نهاد نیستند.

XS
SM
MD
LG