لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۳۸

ارتش سوریه یک پایگاه مهم را در جنوب این کشور از مخالفان بازپس گرفت


منابع دولتی و فعالان مخالف حکومت سوریه می‌گویند که ارتش سوریه و متحدانش روز سه‌شنبه هشتم دی پس از درگیری‌های شدید، یک پایگاه نظامی مهم را در جنوب این کشور از گروه‌های شورشی و یک گروه وابسته به القاعده بازپس گرفته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که نیروهای دولتی پایگاه تیپ ۸۲ مستقر در شهر شیخ المسکین واقع در استان درعا را که ژانویه گذشته به تصرف شورشیان درآمد و بخش شمالی این شهر را تصرف کرده‌اند.

رامی عبدالرحمان از مسئولان گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست گفت: «تصرف این پایگاه یک پیروزی مهم برای نیروهای دولتی است چون جاده بین شهر درعا و دمشق را قطع می‌کند».

به گفته او نبرد از روز گذشته شروع شد و پیکارجویان جبهه النصره وابسته به القاعده و سایر گروه‌های اسلام‌گرا در این نبرد‌ها شرکت داشتند.

در طرف مقابل، نیروهای دولتی نیز از حمایت افسران ایرانی، شبه نظامیان طرفدار حکومت و پیکارجویان گروه حزب الله لبنان برخوردار بودند. در این نبرد‌ها ۸۰ مورد حملات هوایی انجام شد که به احتمال زیاد بخشی از آن‌ها توسط جنگنده‌های ارتش روسیه صورت گرفته است.

این پیشروی نیروهای دولتی تازه‌ترین مورد از ضربات به شورشیان است. ارتش سوریه روز شنبه، ۱۷ شورشی را در حمله‌ای به یک مزرعه در استان درعا از پای درآورد و یک روز قبل از آن نیز در جریان حمله‌ای دیگر، یکی از رهبران مهم شورشیان در حومه دمشق کشته شد.

این پیشروی‌ها می‌تواند مواضع دولت سوریه را در آستانه دور بعدی مذاکرات صلح تقویت کند.

یک فعال سیاسی مخالف رژیم سوریه در درعا گفت در نبردهای دو روز اخیر در داخل و اطراف شهر از توپخانه، خمپاره انداز و تیربارهای سنگین استفاده شده است.

به گفته او، نیروهای دولتی در حمله خود برای تصرف پایگاه پیشروی کرده‌اند ولی به نظر می‌رسد که هنوز تمامی آن را در کنترل خود ندارند.

خبرگزاری دولتی سوریه گفت ارتش این کشور تلفات سنگینی به شورشیان وارد کرده ولی رقم دقیق تلفات را اعلام نکرد.

رامی عبدالرحمان مسئول گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز گفت هر دو طرف تلفات زیادی داشتند ولی از رقم دقیق تلفات اطلاعی در دست نیست. اما یک فعال سیاسی مخالف رژیم در درعا می‌گوید تلفات شورشیان حدود ۲۰ نفر، تلفات نیروهای دولتی حدود ۳۵ نفر بوده و علاوه بر این هشت غیرنظامی نیز در این نبرد‌ها کشته شده‌اند.

همه طرف‌های درگیر می‌گویند زد و خورد‌ها در این جبهه هنوز ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از منابع دولتی و گروه‌های مخالف رژیم سوریه، تصرف پایگاه نظامی شیخ المسکین در استان درعا را تایید کرده و از قول رامی عبدالرحمان گزارش می‌دهد که تصرف این پایگاه برای نیروهای دولتی یک پیروزی استراتژیک است.

این پایگاه در تقاطع جاده‌ای بین دمشق به سمت شمال و همین‌طور جاده‌ای به سمت شهر السویدا مرکز نواحی دروزی نشین واقع شده که هر دوی آن‌ها در کنترل نیروهای دولتی هستند.

در عین حال این پایگاه در ۱۲ کیلومتری یکی از پایگاه‌های اصلی شورشیان در نوا در جنوب غربی سوریه قرار دارد که از اهداف اصلی حملات و پیشروی نیروهای دولتی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بخش اعظم استان درعا هم اکنون در کنترل شورشیان است اما نیروهای دولتی بخشی از مرکز استان و چند روستا در شمال غربی این استان را در تصرف دارند.

استان درعا و مرکز آن شهر درعا کانون اصلی شروع تظاهرات سال ۲۰۱۱ علیه رژیم سوریه تلقی می‌شود.

از آن زمان تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده و بیش از نیمی از جمعیت کشور آواره شده‌اند.

همزمان در روز سه‌شنبه نیروهای دولتی و شبه نظامیان متحد آن در استان حمص نیز یک پیروزی دیگر به دست آوردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، ارتش این کشور شهر‌های مهین، حداث، حوارین و بلندی‌های اطراف آن را از پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» بازپس گرفته است.

این شهر‌ها و ارتفاعات اطراف آن در جریان نبردهای اخیر بین پیکارجویان «خلافت اسلامی» و نیروهای دولتی چند بار دست به دست شده‌اند. این مناطق بخشی از مسیر پیشروری پیکارجویان این گروه، از مناطق تحت تصرف خود در نواحی مرکزی به سوی غرب سوریه بود.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه تصرف این مناطق در استان حمص توسط نیروهای دولتی را تایید کرده و می‌گوید پیشروی نیروهای دولتی با حمایت حملات هوایی جنگنده‌های روسیه صورت گرفته است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG