لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۱۱

«تصرف کامل حسکه» از سوی کردهای سوریه؛ ارتش و یگان‌های مدافع خلق آتش‌بس کردند


نمایی از شهر حسکه در ۲۶ فوریه ۲۰۱۶.

کردهای سوریه در قالب «یگان‌‌های مدافع خلق» بعد از یک هفته جنگ و درگیری با نیروهای ارتش سوریه کنترل تقریبا کامل شهر حسکه، در شمال شرقی سوریه، را به دست گرفتند.

نبردهای یک هفته گذشته جدی‌ترین درگیری‌ها بین کردهای سوریه و دولت این کشور طی پنج سال گذشته بوده است. پیشتر، نیروهای دولت سوریه تسلط بیشتری بر حسکه داشتند.

با کنترل حسکه، نفوذ کردهای سوریه در شمال این کشور افزایش می‌یابد. موضوعی که نگرانی مقامات ترکیه را برانگیخته است.

آنکارا، یگان‌های مدافع خلق را به همسویی با حزب کارگران کردستان (پ‌کا‌کا) متهم می‌کند و نگران شکل‌گیری یک حکومت خودگردان کردی در شمال سوریه است.

یگان‌های مدافع خلق، نیروی نظامی کردهای سوریه، از متحدان اصلی آمریکا در نبرد با داعش محسوب می‌شود.

در همین حال، منابع کرد روز سه‌شنبه دوم شهریور از برقراری آتش بس بین نیروهای دولتی سوریه و «یگان‌های مدافع خلق» در حسکه خبر دادند.

الهام احمد، ریيس مشترک «مجلس دمکراتیک سوریه» در گفت‌وگو با رادیو فردا، ضمن تایيد خبر این آتش‌بس، اعلام کرد که این آتش‌بس با وساطت دولت روسیه و همچنین روسای عشایر عرب و کرد در منطقه صورت گرفته است.

الهام احمد در خصوص مفاد این آتش‌بس گفت: «بر طبق توافق صورت گرفته، نیروهای دولتی سوریه متعهد شده‌‌اند که نیروهای خود را از حسکه خارج کنند و به جای آنها نیروهای امنیتی کرد موسوم به "آسایش"، کنترل شهر را به عهده بگیرند. همچنین توافق شده که طرفین اسرای‌شان را با هم مبادله کنند».

ریيس مشترک «مجلس دمکراتیک سوریه» افزود نیروهای دولت سوریه پذیرفته‌اند که در فعالیت نیروهای موسوم به «دفاع الوطنی» تجدیدنظر کنند.

به گفته الهام احمد، از دید کردها بخشی از مشکلات و درگیری‌ها ناشی از شیوه رفتار این نیرو بوده است.

از سوی دیگر هوشنگ احمد، روزنامه‌نگار کرد که به تازگی از مناطق جنگی در حسکه بازدید کرده، به رادیو فردا گفت نیروهای کرد توانسته‌اند کنترل بیش از ۹۰ درصد شهر حسکه را به دست بگیرند.

به گفته او، نیروهای دولتی تنها در بخش بسیار کوچکی از شهر باقی مانده‌اند.

در همین ارتباط، ریيس مشترک «مجلس سوریه دمکراتیک» گفت یکی از بندهای آتش‌بس این است که کارمندانی که به دلیل ارتباط با فدراسیون کردستان سوریه از سوی دولت سوریه، تعلیق و اخراج شده بودند، مجددا بتوانند به سر کار بازگردند.

دولت سوریه هنوز در خصوص این آتش‌بس و مفاد آن به شکل رسمی اطلاع رسانی نکرده است.

در جریان درگیری‌های هفته گذشته، نیروی هوایی ارتش سوریه برای نخستین بار مواضع کردها در حسکه را بمباران کردند.

بعد از این رویداد، مقامات نظامی آمریکا به دولت سوریه هشدار دادند. یگان‌های مدافع خلق، هم پیمان آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با داعش هستند و ده‌ها مشاور نظامی آمریکا در کردستان سوریه به سر می‌برند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG