لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۳۲

شورای نظامی منبج از حملات ترکیه به مواضع این گروه خبر داد


نیروهای شورای نظامی منبج تلاش گسترده‌ای برای بازپس‌گیری این شهر از داعش داشتند.

مجلس نظامی منبج می‌گوید ارتش ترکیه عصر دوشنبه مواضع آنها را در شمال منبج گلوله‌باران کرده و این حملات همچنان ادامه دارد. این گروه حملات اخیر ترکیه را به «حمایت از داعش» تعبیر کرده است.

شروان درویش، سخنگوی شورای نظامی منبج در گفتگو با رادیو فردا، ضمن تأیید این خبر گفت که «نیروهای ما در شمال منبج یک خط دفاعی ایجاد کرده‌اند. این خط دفاعی ۲۰ کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد. با این وجود ارتش ترکیه امروز بیش از ۲۰ راکت به سوی مواضع ما شلیک کرده‌ است».

به گفته شروان درویش، در روزهای یکشنبه و دوشنبه درگیری‌هایی بین اعضای «مجلس نظامی منبج» و نیروهای «حکومت اسلامی» موسوم به داعش در این منطقه رخ داده بود و در نهایت با «شکست و عقب‌نشینی نیروهای داعش» این درگیری خاتمه یافت.

سخنگوی شورای نظامی منبج می‌گوید «خط دفاعی شمال منبج» برای جلوگیری از ورود مجدد نیروهای داعش به منطقه ایجاد شده است.

آقای درویش با انتقاد از اقدام ارتش ترکیه در گلوله‌باران مواضع این گروه، اضافه کرد که «ترکیه بخشی از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش است. حدود سه سال است نیروهای داعش در این منطقه حضور دارند اما ارتش ترکیه به جای اینکه آنها را هدف قرار دهد، عملاً برفراز آنها و ۲۰ کیلومتر آنطرف‌تر، به نیروهای ما شلیک می‌کند».

او افزود: «می‌توانم صراحتاً بگویم از نظر ما، این حملات به معنای حمایت از داعش است.»

دولت ترکیه هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده و به شکل رسمی آن را تأیید نکرده است.

شهر منبج واقع در استان حلب سوریه، بیش از دو سال تحت کنترل نیروهای دولت اسلامی موسوم به داعش بود؛ اما هفته پیش و در خاتمه یک عملیات دو ماهه، نیروهای سوریه دموکراتیک و مجلس نظامی منبج با حمایت نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، توانستند این شهر را از داعش پاکسازی کنند.

مقام‌های ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» کردهای سوریه را به همسویی با حزب کارگران کردستان، پ ک ک متهم می‌کنند و نگرانند کردهای سوریه بر مناطق مرزی ترکیه تسلط پیدا کنند.

در مقابل کردهای سوریه هم در سال‌های گذشته ترکیه را به حمایت از نیروهای داعش، در راستای تضعیف کردهای سوریه متهم کرده‌اند. اتهامی که دولت ترکیه آن را رد کرده است.

در روزهای گذشته، بعد از وقوع عملیات انتحاری منتسب به داعش در شهر «غازی عنتاب» ترکیه، وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که مناطق هم‌مرز با سوریه را از وجود داعش پاکسازی خواهند کرد.

در جریان این عملیات انتحاری که در یک مراسم عروسی کردها روی داد، دست‌کم ۵۰ غیرنظامی که کشته شده‌اند که بیشتر آنها را کودکان تشکیل می‌دهند.

در همین حال، یکی از اعضای ارتش آزاد سوریه به خبرگزاری رویترز گفته که نیروهای این گروه طی روزهای گذشته با حمایت ترکیه برای آزادسازی جرابلوس در مرز ترکیه وارد عمل شده‌اند.

در این زمینه در تحولی دیگر، روز دوشنبه «مجلس نظامی جرابلوس» با انتشار بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد. مجلسی که همچون «مجلس نظامی منبج» به نیروهای سوریه دموکراتیک نزدیک است و اعلام کرده برای آزادسازی جرابلس تلاش خواهد کرد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG