لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۶

طهماسب مظاهری صاحب «چک ۷۰ ميليون دلاری» ضبط شده در آلمان معرفی شد


طهماسب مظاهری، ریيس سابق بانک مرکزی ايران
دو روز بعد از انتشار گزارش هايی مبنی بر کشف يک چک به ارزش ۷۰ ميليون دلار از چمدان يک مسافر ايرانی در فرودگاه دوسلدورف آلمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده است که فرد ياد شده ریيس سابق بانک مرکزی ايران بوده است.

این خبرگزاری با استناد به گزارش روزنامه آلمانی «بيلد آم زونتاگ» اين کشور می نويسد: طهماسب مظاهری که در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ریيس بانک مرکزی ايران بوده، هنگام ورود به فرودگاه دوسلدورف چکی به مبلغ ۳۰۰ ميليون بوليوار ونزوئلايی، معادل ۷۰ ميليون دلار به همراه داشته که به ماموران فرودگاه وجود اين چک را اعلام نکرده بود.

مقامات گمرک آلمان روز جمعه، ۱۳ بهمن، اعلام کردند که از چمدان يک مسافر ايرانی چکی به ارزش تقريبی «۷۰ ميليون دلار» کشف و ضبط کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اين مسافر که ۲۱ ژانويه با پروازی از ترکيه به فرودگاه شهر دوسلدورف آمده بود در ابتدا به ماموران اين فرودگاه گفت که کمتر از ۱۰ هزار يورو (۱۳ هزار و ۶۴۴ دلار) به همراه دارد.

با اين حال ماموران گمرک در فرودگاه شهر دوسلدورف پس از جست‌وجوی وسايل اين شهروند ايران چکی به مبلغ ۳۰۰ ميليون بوليوار کشف کردند که بانک ونزوئلا آن را صادر کرده بود.

گمرک آلمان درباره هويت اين اطلاعاتی منتشر نکرده بود و فقط گفته بود که يک مسافر ۵۹ ساله ايرانی اين چک را بهمراه داشته است.

بر اساس قوانين گمرکی در اروپا، اگر مسافری مبلغی بيش از ۱۰ هزار يورو به همراه داشته باشد بايد آن را اعلام کند و از آنجا که اين مسافر ايرانی چنين نکرده است با جريمه سنگينی مواجه خواهد شد.

به گفته مقامات گمرک آلمان، پس از آن که اين مسافر ۵۹ ساله ايرانی نتوانست توضيح قابل قبولی درباره اين چک و چگونگی دريافت آن بدهد، چک او ضبط شد.

آنها همچنين گفتند که اين مسافر بايد جريمه‌ای تا سقف يک ميليون يورو (۱.۴ ميليون دلار) پرداخت کند.

در همين حال، خبرگزاری ايسنا به نقل از طهماسب مظاهری گفته است که وی با بررسی موضوع اطلاعيه‌ای صادر خواهد کرد.

رييس‌کل سابق بانک مرکزی ايران در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا می گويد که اين خبر را امروز از طريق رسانه‌ها شنيده و نياز است که به بررسی دقيق آن بپردازد.

آقای مظاهری در عین حال «خبر بازداشت خود» را تکذیب کرده است، این در حالی است که روزنامه آلمانی «بیلد» چنین مطلبی را منتشر نکرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG