لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۶

ضرب الاجل اعدام روزنامه نگار ایتالیایی تمدید شد


ماسترو جیاکومو، خبرنگار روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا

گروه شورشی طالبان در افغانستان ضرب الاجل اعدام یک روزنامه نگار ربوده شده ایتالیایی را به مدت سه روز تمدید کرد.


این ضرب الاجل برای آن تمدید شده است که دولت رومانو پرودی فرصت بیشتری برای پاسخ به درخواست های طالبان داشته باشد.


ایتالیا پس از آنکه راننده افغانی همراه این خبرنگار توسط شورشیان به قتل رسید خواستار وقت بیشتری شده بود.


ملا حیات الله خان، یکی از سخنگویان شورشیان طالبان روز شنبه گفت: ما این ضرب الاجل را از روز جمعه به مدت سه روز تمدید کرده و منتظر می مانیم تا درخواست هایمان اجابت شود.


طالبان از ایتالیا خواسته است که سربازان خود را از افغانستان خارج کرده و همچنین پافشاری می کند که یکی از سخنگویان آن که در ماه ژانویه دستگیر شده است آزاد شود.طالبان از ایتالیا خواسته است که سربازان خود را از افغانستان خارج کرده و همچنین پافشاری می کند که یکی از سخنگویان آن که در ماه ژانویه دستگیر شده است آزاد شود.

ماسترو جیاکومو، خبرنگار ایتالیایی همراه با دو همکار افغانی خود هفته گذشته در ولایت هلمند ربوده شد و طالبان گفته که وی به جاسوسی برای نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان اعتراف کرده است.


به گزارش خبرگزاری رویترز، ملاحیات الله خان که با یک تلفن ماهواره ای سخن می گفت، اعلام کرد که تماس هایی وجود داشته است ولی وی به جزییات این تماس ها اشاره ای نکرد.


وی افزود: راننده افغانی این گروه پس از آنکه توسط دادگاه طالبان در زمینه جاسوسی گناهگار شناخته شد به قتل رسید و الان نوبت به ماسترو جیاکومو و مترجم وی رسیده است.


روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا که جیاکومو برای آن گزارش تهیه می کرد اتهام جاسوسی به وی را رد کرده و گفته است که این خبرنگار متولد کراچی پاکستان از سال ۱۹۸۰ برای آنها مقاله می نوشته و از ۲۸ فوریه سال جاری میلادی نیز از افغانستان گزارش ارسال می کرده است.


روز چهارشنبه تصاویر ویدیویی از ماسترو جیاکومو منتشر شد که وی از دولت ایتالیا درخواست می کرد که برای آزادی او کاری انجام دهد. در یک نوار صوتی که روز پنج شنبه پخش شد وی گفته بود که اگر رم به درخواست های طالبان توجهی نکند آنها وی را به قتل خواهند رساند.


XS
SM
MD
LG