لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۴

ابهام درباره سرنوشت خبرنگار ایتالیایی در افغانستان


سخنگوی وزارت امور خارجه ايتاليا روز جمعه نهم مارس گفت قبل از آغاز هرگونه مذاکره ای با ربايندگان دانيله ماستروجاکومو، بايد از سلامت جان او با ارائه شواهد مطمئن شويم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ايتاليا روز جمعه نهم مارس گفت قبل از آغاز هرگونه مذاکره ای با ربايندگان دانيله ماستروجاکومو، بايد از سلامت جان او با ارائه شواهد مطمئن شويم.


يک خبرنگار پاکستانی، رحيم الله يوسف زای مدعی است در تماس با يکی ازنزديکان ملادادالله رهبر نظامی طالبان در منطقه هيلمند که ماستروجاکومو را ربوده اند، به او اطمينان داده است خبرنگار ايتاليايی زنده است.


يک سخنگوی ديگر طالبان به نام حيات خان در گفت و گويی تلفنی با يک رسانه بريتانيايی گفته است «در صورتيکه ثابت شود خبرنگار ايتاليايی جاسوس نيست بلافاصله آزاد خواهد شد.»


يک سخنگوی ديگر طالبان به نام حيات خان در گفت و گويی تلفنی با يک رسانه بريتانيايی گفته است که در صورتي که ثابت شود خبرنگار ايتاليايی جاسوس نيست بلافاصله آزاد خواهد شد

همين فرد در ادامه البته افزوده است«بازجويی از دانيله ماستروجاکومو ادامه دارد زيرا در کيفی که او همراه داشته است قلمی ليزری کشف شده است که می تواند برای علامت دادن به جنگده های نيروهای ائتلاف بين المللی حاضر در افغانستان مورد استفاده قرار گيرد تا از اين طريق مخفيگاه ملادادالله را شناسايی کرده و بمباران کنند.»


اتهامی که روزنامه لارپوبليکا رد می کند. انزيو مائورو سردبير اين روزنامه جمعه صبح بار ديگر تاکيد کرد دانيله ماستروجاکومو برای تهيه گزارش اختصاصی در رابطه با درگيری ها در هيلمند بين نيروهای هوادار طالبان و ارتش افغانستان و حاميان بين المللی اش به اين منطقه سفر کرده و هدف اصلی اش آشنايی با نظرات طالبان بوده است.


در همين حال در حوزه سياسی، نخست وزير ايتاليا رومانو پرودی که برای شرکت در نشست شورای اروپا در بروکسل به سر می برد به خبرنگاران گفت: «دولت های رم و مادريد با افزايش شمار نظاميان در افغانستان به شدت مخالفند.»


همزمان وزير خارجه ايتاليا ماسيمو دالما اعلام کرد ۲۰ مارس برابر با ۲۹ اسفند در جريان سخنرانی اش در سازمان ملل متحد رسما طرح برگزاری کنفرانس صلح افغانستان را مطرح خواهد کرد.


دولت ايتاليا از مدت ها پيش معتقد است با در نظر گرفتن گسترش فعاليت های نظامی طالبان در افغانستان بايد موفقيت اين کشور را مورد بررسی مجدد قرار داد و احتمالا تدابير جديدی در کنار حضور نظامی اتخاذ کرد.


يک خبرنگار ديگر لارپوبليکا که برای پيگيری به گروگان گرفته شدن همکارش به کابل سفر کرده است، بعدازظهر جمعه گفت:«گفت و گويی با سخنگوی ملا عمر، قاری محمد يوسف احمدی داشته است.»


در اين گفت و گو سخنگوی رسمی طالبان گفته است به زودی ويدئويی از دانيله ماستروجاکومو را در اختيار دولت ايتاليا قرار خواهد داد.


XS
SM
MD
LG