لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۳

طالبان پيشنهاد کرزای را برای مذاکره رد کردند


حامد کرزای، ريس جمهوری افغانستان روز شنبه، ۲۹ سپتامبر، اعلام کرد که آماده است با ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدين حکمتيار، رهبر حزب اسلامی ديدار کند.

گروه طالبان روز يکشنبه با رد پيشنهاد رييس جمهوری افغانستان برای مذاکره اعلام کرد تا زمان حضور نیروهای ناتو در این کشور گفت وگویی میان طرفین انجام نخواهد شد.قاری يوسف احمدی، سخنگوی طالبان گفته است: «تا زمانی که نيروهای ناتو و آمريکا در افغانستان هستند، طالبان به هيچ روی با دولت افغانستان وارد مذاکره نخواهد شد.»

حامد کرزای، ريس جمهوری افغانستان روز شنبه، ۲۹ سپتامبر، اعلام کرد که آماده است با ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدين حکمتيار، رهبر حزب اسلامی ديدار کند.  • «تا زمانی که نيروهای ناتو و آمريکا در افغانستان هستند، طالبان به هيچ روی با دولت افغانستان وارد مذاکره نخواهد شد.»
سخنگوی طالبان

آقای کرزای گفت که حاضر است شخصا به ديدار رهبران شورشی افغانستان برود.


وی در مورد ملا عمر و گلبدين حکمتيار که عليه دولت افغانستان می جنگند، گفت: « اگر من آدرس آنها را پيدا کنم ديگر احتياجی نيست که آنها به ملاقات من بيايند، من خود به ملاقات آنها خواهم رفت و با آنها تماس خواهم گرفت.»


رييس جمهوری افغانستان افزود: وی از طريق رهبران قبايل افغانستان تماس هايی با شبه نظاميان طالبان بر قرار کرده است ولی تاکنون هيچ کانال ارتباطی بين دولت و جنگجويان وجود نداشته است.


حامد کرزای اظهار داشت: «اگر گروهی از طالبان به ديدن من بيايند و بگويند رييس جمهوری ما ديگر نمی خواهيم بجنگيم و مقامی مانند معاون وزارت می خواهيم من با اين درخواست موافقت می کنم، چرا که من می خواهم به جنگ پايان دهم.»


آقای کرزای اوايل اين ماه نيز بار ديگر طالبان را به مذاکره با دولت دعوت کرده بود. سخنان وی ساعاتی پس از حمله انتحاری به يک اتوبوس حامل سربازان افغانی در کابل بيان کرد.


حمله انتحاری در کابل


وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که روز شنبه حمله انتحاری به يک اتوبوس حامل سربازان اين کشور در کابل، ۳۱ کشته برجای گذاشته است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، حمله انتحاری توسط شخصی صورت گرفته که يونيفورم ارتش افغانستان را بر تن داشته است.


مقامات افغانستان اعلام کردند که اکثر کشته شدگان کارمندان وزارت دفاع بوده اند، ولی چند غيرنظامی نيز در اثر اين انفجار کشته شده اند .


وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که ۲۷ نفر از سربازان اين کشور بر اثر اين حمله کشته و ۲۱ نفر ديگر زخمی شده اند. شدت انفجار به حدی بود که سقف اتوبوس از جای خود کنده شده است.


سيد محمد امين فاطمی، وزير بهداشت افغانستان گفت که ۱۷ نفر از زخمی شدگان اين حمله انتحاری در وضعيت حادی به سر می برند.


اتوبوس در يک محل مسکونی در شمال غربی کابل مورد حمله قرار گرفته و شورشيان طالبان مسئوليت اين حمله را به عهده گرفته اند.


ذبيح الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که اين حمله بخشی از عمليات طالبان در ماه رمضان است.


در سال جاری تاکنون بيش از يکصد عمليات انتحاری در افغانستان صورت گرفته است.


XS
SM
MD
LG