لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۳۴

آمادگی کرزای برای ملاقات با ملا عمر


حمید کرزای گفت که حاضر است شخصا به دیدار رهبران شورشی افغانستان برود.

حميد کرزای ريس جمهوری افغانستان روز شنبه ۲۹ سپتامبر اعلام کرد که آماده است با ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدين حکمت يار، رهبر حزب اسلامی ديدار کند.


حميد کرزای گفت که حاضر است شخصا به ديدار رهبران شورشی افغانستان برود.


آقای کرزای در مورد ملا عمر و گلبدين حکمت يار که بر عليه دولت افغانستان می جنگند، گفت: « اگر من آدرس آنها را پيدا کنم ديگر احتياجی نيست که آنها به ملاقات من بيايند، من خود به ملاقات آنها خواهم رفت و با آنها تماس خواهم گرفت.»


حميد کرزای گفت که وی از طريق رهبران فبايل افغانستان تماس هايی با شبه نظاميان طالبان بر قرار کرده است ولی تاکنون هيچ کانال ارتباطی بين دولت و جنگجويان وجود نداشته است.


به گزارش آسوشيتدپرس، رييس جمهوری افغانستان گفت: «اگر گروهی از طالبان به ديدن من بيايند و بگويند رييس جمهور ما ديگر نمی خواهيم بجنگيم و مقامی مانند معاون وزارت می خواهيم من با اين درخواست موافقت می کنم، چرا که من می خواهم به جنگ پايان دهم.»  • «اگر گروهی از طالبان به دیدن من بیایند و بگویند رییس جمهور ما دیگر نمی خواهیم بجنگیم و مقامی مانند معاون وزارت می خواهیم من با این درخواست موافقت می کنم، چرا که من می خواهم به جنگ پایان دهم.»
حامد کرزای

آقای کرزای اوایل این ماه نیز بار دیگر طالبان را به مذاکره با دولت دعوت کرده بود. سخنان کرزای ساعاتی پس از حمله انتحاری به یک اتوبوس حامل سربازان افغانی در کابل بیان کرد.


حمله انتحاری در کابل


وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که روز شنبه ۲۹ سپتامبر حمله انتحاری به یک اتوبوس حامل سربازان این کشور در کابل، سی و یک نفر کشته برجای گذاشته است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، حمله انتحاری توسط شخصی صورت گرفته که یونیفورم ارتش افغانستان را بر تن داشته است.


مقامات افغانستان اعلام کردند که اکثر کشته شدگان کارمندان وزارت دفاع بوده اند، ولی چند غیرنظامی نیز در اثر این انفجار کشته شده اند.


وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که بیست و هفت نفر از سربازان این کشور بر اثر این حمله کشته و بیست و یک نفر دیگر زخمی شده اند. شدت انفجار به حدی بود که سقف اتوبوس از جای خود کنده شده است.


سید محمد امین فاطمی، وزیر بهداشت افغانستان گفت که هفده نفر از زخمی شدگان این حمله انتحاری در وضعیت حادی به سر می برند.


اتوبوس در یک محل مسکونی در شمال غربی کابل مورد حمله قرار گرفته و شورشیان طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته اند.


ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اعلام کرد که این حمله بخشی از عملیات طالبان در ماه رمضان است.


در سال جاری تاکنون بیش از یک صد عملیات انتحاری در افغانستان صورت گرفته است. حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان، پس از این حمله انتحاری خواستار مبارزه موثرتر جهان علیه تروریسم شد.
XS
SM
MD
LG