لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۴

توقف دوباره گفت و گوهای بحران اتمی کره شمالی


کره شمالی اعلام کرده تا زمانی که تمامی دارایی های مسدود شده خود را به طور کامل دریافت نکرده است تمایلی به ادامه روند این مذاکرات ندارد.

گفت و گوهای شش جانبه بحران اتمی کره شمالی که از دوشنبه هفته جاری در پایتخت چین آغاز شده بود روز پنج شنبه در حالی به بن بست رسید که نماینده کره شمالی به طور ناگهانی از ادامه این گفت و گوها سر باز زد و پکن را به مقصد پیونگ یانگ ترک کرد.


وی در فرودگاه پکن بی آنکه سخنی بر زبان آورد با تکان دادن دست از جمع خبرنگاران منتظر و مشتاق مصاحبه دور شد و از گمرک فرودگاه گذشت تا بحران اتمی کره شمالی همچنان در انتظار نشستی دیگر، به قوت خود باقی بماند.


بر اساس گزارش شین هوا، خبرگزاری دولتی چین، الکساندر لوسیوکوف، نماینده هسته ای روسیه نیز تا شامگاه پنج شنبه پکن را به مقصد مسکو ترک خواهد کرد.


دور جدید گفت و گوهای شش جانبه پس از آن متوقف می شود که کره شمالی اعلام کرد تا زمانی که تمامی دارایی های مسدود شده خود را به طور کامل دریافت نکرده است تمایلی به ادامه روند این مذاکرات ندارد.نماینده کره شمالی روز پنج شنبه به طور ناگهانی از ادامه گفت و گوها سر باز زد و پکن را به مقصد پیونگ یانگ ترک کرد.

نمایندگان مالی دولت آمریکا، روز دوشنبه هفته جاری و همزمان با آغاز نشست نمایندگان هسته ای شش کشور آمریکا، روسیه، چین، ژاپن و دو کره شمالی و جنوبی اعلام کردند تمامی دارایی های کره شمالی که از سال ۲۰۰۵ میلادی توسط دولت آمریکا در ماکائو توقیف شده بود آزاد شده است.


به گفته آنها، «نمایندگان بانکو دلتای آسیا در ماکائو سرگرم گفت و گو با نمایندگان مالی پیونگ یانگ هستند تا این دارایی ها را از طریق بانک چین به کره شمالی منتقل کنند.»


همزمان دولت چین متعهد شد همه توان خود را به کار گیرد تا این دارایی ها، که به ارزش تقریبی ۲۵ میلیون دلار برآورد شده است، در نزدیکترین زمان ممکن به پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، منتقل شود.


سخنگوی دولت چین در این باره گفت: « انتقال این دارایی ها به کره شمالی مشکل تر از آن است که انتظار می رفت و ما در این زمینه با برخی مشکلات فنی رو به رو هستیم که پیش از این سابقه نداشته است.»


منابع رسمی می گویند هر چند این تحریم ها از سوی دولت آمریکا لغو شد اما انتقال این سرمایه به کره شمالی بستگی به عملکرد کارشناسان مالی در بانک های ماکائو و کره شمالی دارد.


در باره علت تاخیر در انتقال این سرمایه ها به کره شمالی اظهار نظرهای مختلفی ارائه شده است.


بنا به اظهارات یک مقام دولتی ژاپن، «بانک چین» که قرار است بین بانکو دلتای آسیا در ماکائو و یکی از بانک های کره شمالی در پیونگ یانگ به عنوان واسطه عمل کند تا این سرمایه ها را به کره شمالی انتقال دهد حاضر به همکاری نشده است.


اما رسانه های کره جنوبی معتقدند چون این سرمایه ها متعلق به یک شرکت کره شمالی است لذا مسئولین بانکو دلتای آسیا در ماکائو حق مالکیت آن را نداشته و نمی توانند بدون اجازه این شرکت، در باره انتقال این سرمایه ها به کره شمالی تصمیم بگیرند.


مقامات بانکی ماکائو تا بدین لحظه درباره علت تاخیر در انجام این فرآیند بانکی اظهار نظری نکرده اند و هنوز مشخص نیست این بن بست مالی تا کی ادامه خواهد داشت.


XS
SM
MD
LG