لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۳

«افت چشمگیر» تجارت بین ایران و آمریکا در نخستین سال دولت ترامپ


تجارت دو جانبه بین ایران و آمریکا در اولین سال ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ افت چشمگیری نشان می‌دهد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش اداره آمار آمریکا که روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در سایت رسمی آن منتشر شد، این کشور در سال گذشته میلادی ۱۳۷ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادرات به ایران داشته که نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۲۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

ایران نیز طی سال گذشته ۶۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار صادرات به آمریکا داشته که نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهشی حدود ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.

به استثنای سال ۲۰۱۴، دو کشور طی ۱۵ سال گذشته، هرگز تجارت دوجانبه‌ای تا این حد پایین نداشته‌اند.

در سال ۲۰۱۴ حجم صادرات ایران به آمریکا به صفر کاهش یافت، اما حجم صادرات آمریکا به ایران نسبتا بالا بود.

تحلیل آماری تجارت دوجانبه ایران و آمریکا از ابتدای دهه گذشته تاکنون نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۰۷ همواره تراز تجاری به نفع ایران بوده، یعنی صادرات ایران به آمریکا بیشتر از واردات از این کشور بوده است.

اما در سال ۲۰۰۸ صادرات آمریکا به ایران با جهشی چشمگیر به نزدیک ۷۰۰ میلیون دلار رسید و بعد از این سال، همواره تراز تجاری به نفع آمریکا بوده است.

در اوج تحریم‌ها، یعنی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، صادرات ایران به آمریکا به محدوده صفر تا ۲.۲ میلیون دلار در سال سقوط کرد، اما صادرات آمریکا به ایران کماکان در سطح بالایی بود. آمریکا بیشتر لوازم و تجهیزات پزشکی، دارویی و محصولات کشاورزی به ایران صادر می‌کند. صادرات سنتی ایران به آمریکا نیز پسته، فرش و خشکبار است.

اوج‌گیری واردات ایران در سال ۹۶

سایت گمرک ایران نیز روز ۱۵ بهمن مشروح کنفرانس مطبوعاتی فرود عسگری، رئیس کل گمرک، را منتشر کرد که خبر از اوج‌گیری واردات ایران طی ۱۰ ماه سال جاری خورشیدی داده بود.

آقای عسگری گفت که «در این مدت حجم تجارت خارجی کشورمان حدود ۸۰ میلیارد دلار بود».

به گفته وی، ایران در ۱۰ ماه سال جاری خورشیدی حدود ۳۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی (با احتساب میعانات گازی و گازهای هیدروکربوری) داشته که ۱.۷ درصد نسبت به دور مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

واردات ایران نیز با حدود ۲۲ درصد افزایش به ۴۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اوج گرفت.

XS
SM
MD
LG