لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۳

ژاپن و استرالیا قرارداد امنیتی امضا کردند


نخست وزیر استرالیا می گوید: اين همکاری امنيتی، قانون اساسی ژاپن را نقض نمی کند.

رهبران دو کشور ژاپن و استراليا روز سه شنبه پيمان امنيتی بسيار مهمی را در توکيو امضاء کردند که گفته می شود ژاپن را، بعد از ايالات متحده آمريکا به بزرگترين متحد استراليا تبديل خواهد کرد .


جان هاوارد، نخست وزير استراليا، که هم اکنون برای ديدار با مقامات عالی رتبه ژاپنی در توکيو بسر می برد صبح روز شنبه و قبل از ديدار با همتای ژاپنی خود، گفت: «اين همکاری امنيتی قانون اساسی ژاپن را نقض نمی کند.»


بر اساس قانون اساسی ژاپن که در سال ۱۹۴۷ ميلادی تصويب شد، اين کشور اجازه شرکت در عمليات جنگی را در عرصه های جهانی ندارد .


بنا به اظهارات نخست وزير استراليا، اين پيمان امنيتی تاريخی که همکاری های دو کشور را در عرصه های مبارزه با تروريسم، حفظ صلح و کمک های اضطراری تقويت می کند خطری را متوجه گسترش نظامی دولت چين در منطقه نخواهد کرد .تحليلگران معتقدند انعقاد چنين قرارداد امنيتی در اين سطح بی ارتباط با آزمايش های موشکی و هسته ای کره شمالی نيست و احتمالا با رشد سريع چين در زمينه تسليحات نظامی مربوط است.

در اظهاراتی مشابه، شينزو آبه، نخست وزير ژاپن، نيز بر اين نکته تاکيد کرد که رشد سريع نظامی حکومت چين هدف اين قرارداد نيست و دو کشور در نظر ندارند با انعقاد اين قرارداد نيروی بازدارنده ای را در برابر تسليحات نظامی پکن ايجاد کنند.


نخست وزير استراليا طی مصاحبه ای با روزنامه های داخلی ژاپن از اين کشور به عنوان بهترين و قابل اعتمادترين هم پيمان کشورش در منطقه نام برد و ژاپن و استراليا را دو کشور بزرگ دمکراتيک در حوزه اقيانوس آرام خواند .


وی با اشاره به اين مطلب که ژاپن و استراليا ارزش های مشابهی را دنبال می کنند گفت: «مذاکرات امنيتی سه جانبه ای که بين ژاپن، استراليا و ايالات متحده آمريکا در جريان بوده است نشان می دهد اين سه کشور در بسياری از موارد شباهت های زيادی با هم دارند.»


همزمان، نخست وزير ژاپن در مصاحبه ای با روزنامه های استراليايی به روابط کشورش با چين اشاره کرد و اظهار داشت توکيو و پکن موافقت کرده اند روابط دوجانبه فی مابين را گسترش دهند .


وی اظهار داشت ايجاد روابط چند جانبه باعث گسترش مناسبات موجود بين کشورهای آسيا و حوزه اقيانوس آرام خواهد شد .


تحليلگران معتقدند انعقاد چنين قرارداد امنيتی در اين سطح بی ارتباط با آزمايش های موشکی و هسته ای کره شمالی نيست و احتمالا با رشد سريع چين در زمينه تسليحات نظامی مربوط است .


هنوز از جزئيات اين قرارداد مهم تاريخی گزارشی منتشر نشده است .


XS
SM
MD
LG