لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۴۲

دولت ترامپ «به احتمال زیاد» برای ۹۰ روز دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید می‌کند


دونالد ترامپ (نفر وسط) رییس‌جمهوری همراه با رکس تیلرسون (نفر سمت چپ)، وزیر امور خارجه آمریکا.

دولت دونالد ترامپ «به احتمال زیاد» برای یک دوره دیگر پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام را تایید می‌کند هرچند همچنان نسبت به توافق اتمی تهران بدبین خواهد بود.

بر اساس قرارداد شش قدرت جهانی از جمله آمریکا با ایران که تیرماه ۹۴ به دست آمد، وزارت خارجه ایالات متحده هر ۹۰ روز باید به کنگره اطلاع دهد که آیا ایران به مفاد برجام پایبند بوده است یا نه.

ضرب‌الاجل دولت ترامپ برای اطلاع به کنگره آمریکا دوشنبه هفته آینده به پایان می‌رسد. دولت ترامپ پیشتر در ماه آوریل نیز پایبندی ایران به این توافق را تایید کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی که خواست نامش نشود روز پنجشنبه ۲۲ تیر گفت که دونالد ترامپ همیشه می‌تواند نظرش را نسبت به این توافق تغییر دهد.

رییس‌جمهوری آمریکا در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ از منتقدان سرسخت توافق دولت باراک اوباما با ایران بود و گفته بود اگر به قدرت برسد این توافق را پاره خواهد کرد.

وی در مارس سال ۲۰۱۶ در نشست آیپک، لابی اسرائیل در آمریکا، گفت:‌ «نخستین اولویت من پاره کردن این توافق فاجعه‌بار با ایران است».

در همین حال، سایت «ویکلی استاندارد» روز پنجشنبه در گزارشی نوشت که وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که واشینگتن نسبت به مفاد برجام «متعهد» خواهد بود هرچند که به بازبینی و نهایی کردن سیاستش در قبال ایران ادامه می‌دهد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در‌ ای‌میلی به این سایت گفته است:‌ «دولت ترامپ در مقطع فعلی در حال بازبینی کامل سیاست ما در قبال ایران است. وقتی که ارزیابی‌مان به پایان برسد، آنگاه می‌توانیم دقیق‌تر و روشن‌تر با چالش‌ ایران روبرو شویم. دولت ترامپ به روشنی مشخص کرده است حداقل تا زمانی که این بازبینی کامل نشده است، ما به پایبندی خود به برنامه جامع اقدام مشترک ادامه داده و اطمینان می‌دهیم که ایران شدیدا به خاطر نقض مفاد این توافق پاسخگو خواهد بود».

تصمیم تازه دولت آمریکا که به ایران اجازه می‌دهد از مزایای برجام در زمینه تخفیف تحریم‌ها بهره‌مند شود، پس از بحث‌های تندوتیزی صورت می‌گیرد که درباره مزایا و معایب این توافق به راه افتاده است، و چند روز پس از آنکه مخالفان سرسخت توافق ایران در کنگره خواستار رد آن از سوی دولت ترامپ شدند.

چهار سناتور جمهوریخواه روز سه‌شنبه در نامه‌ای به رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، تلاش کردند تا او را در زمینه رد توافق ایران متقاعد کنند. آنها نوشتند: «ما خواهان این هستیم که شما تصدیق نکنید که کاهش تحریم‌های آمریکا برای ایران در راستای منافع امنیت ملی آمریکاست یا اینکه ایران به مفاد برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بوده است».

مارک روبیو، تام کاتن، دیوید پردو و تد کروز امضاء‌کنندگان این نامه هستند.

این سناتورها در ادامه گفته‌اند: «در ماه آوریل، شما پایبندی ایران در نخستین دوره ۹۰ روزه دولت ترامپ را تایید کردید. این تاییدیه قابل درک بود و این فرصت را برای بازبینی چند سازمان در برنامه جامع اقدام مشترک فراهم کرد که در نامه تاییدیه‌ای که برای پل رایان، رییس مجلس نمایندگان، ارسال کردید درباره آن توضیح داده بودید».

در ادامه این نامه آمده است: «اما اکنون به پایان دوره ۹۰ روزه دیگر بازبینی نزدیک می‌شویم، منافع آمریکا به نحو احسن با واکنش هوشیارانه به نقض برجام از سوی ایران و همچنین رفتار تهاجمی و برهم زننده ثبات این رژیم تامین می‌شود».

ویکلی استاندارد می‌گوید از منابعی کسب اطلاع کرده است که گزارش بازبینی چندسازمانی درباره سیاست آمریکا نسبت به ایران که از سوی اعضای ارشد شورای امنیت ملی صورت می‌گیرد، اواخر تابستان امسال آماده می‌شود.

به نوشته این سایت، دعوای اصلی بر سر تایید پایبندی ایران به برجام توسط واشینگتن در میانه کامل شدن بازبینی سیاست آمریکا و ضرب‌الاجل بعدی برای تصدیق برجام رخ خواهد داد که اواسط ماه اکتبر است.

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که در وین، پایتخت اتریش، بین ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان مورد توافق قرار گرفت، تهران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را تعطیل کرد و در مقابل تحریم‌های بین‌المللی علیه آن کاهش یافته یا لغو شدند.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG