لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۲۲

ترامپ خطاب به مردم ایران: شاهد حمایت بزرگ آمریکا در زمان مناسب خواهید بود


رئیس‌جمهوری آمریکا طی یک هفته گذشته تقریبا هر روز در پیام‌های توئیتری حمایت خود را از اعتراض‌های مردم ایران اعلام کرده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا طی یک هفته گذشته تقریبا هر روز در پیام‌های توئیتری حمایت خود را از اعتراض‌های مردم ایران اعلام کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۳ دی بار دیگر با تمجید از اعتراض‌های اخیر در ایران، بر حمایت ایالات متحده از ایرانیان تأکید کرد.

آقای ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: «احترام فراوان برای مردم ایران که در حال بازپس گرفتن [کشور از دست] حکومت فاسدشان هستند».

او همچنین خطاب به مردم ایران نوشت: «شاهد حمایت بزرگ ایالات متحده در زمان مناسب خواهید بود!»

رئیس‌جمهوری آمریکا توضیحی درباره نوع حمایت واشینگتن از مردم ایران نداده، ولی وی قرار است تا ۱۰ روز دیگر درباره موضع دولتش پیرامون باقی ماندن یا خروج ایالات متحده از برجام اعلام نظر کند.

آقای ترامپ روز ۲۱ مهر امسال حاضر نشد تا پایبندی ایران به توافق اتمی تیرماه سال ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی را تایید کند و توپ را به زمین کنگره آمریکا انداخت تا درباره بازگرداندن تحریم‌های ایران تصمیم‌گیری کند.

با این حال، کنگره حاضر به اعلام نظر در این زمینه نشد و حال رئیس‌جمهوری آمریکا باید در روزهای ۲۲ و ۲۳ دی ماه اعلام کند که آیا ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است یا نه.

در صورتی که موضع واشینگتن در این زمینه منفی باشد احتمال دارد آمریکا بار دیگر تحریم‌های هسته‌ای ایران را برقرار و فشار بر جمهوری اسلامی را تشدید کند.

طی یک هفته گذشته که اعتراض‌ها در ایران جریان داشته است رئیس‌جمهوری آمریکا تقریبا هر روز در پیام‌های توئیتری حمایت خود را از این اعتراض‌ها اعلام کرده و از معترضان به خاطر مقابله با آنچه «حکومت بی‌رحم و فاسد» خوانده ستایش کرده است.

وی همچنین روز دوشنبه نوشته بود: «ایران به رغم توافق بسیار بد اتمی‌ا‌ش با دولت اوباما، در همه سطوح شکست خورده است. ملت بزرگ ایران سال‌ها سرکوب شده‌اند. آن‌ها گرسنه غذایی و آزادی هست».

مقام‌های ایران هنوز واکنشی به تازه‌ترین اظهارات دونالد ترامپ ابراز نکرده‌اند اما در روزهای گذشته سخنان او را «مداخله‌جویانه و ریاکارانه» خوانده بودند.

مقام‌های آمریکایی در روزهای گذشته فعالانه در مورد اعتراض‌های سراسری در ایران اظهارنظر کرده و خواستار احترام حکومت جمهوری اسلامی به حقوق معترضان و برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز شده‌اند.

واشینگتن حتی تا جایی پیش رفت که روز سه‌شنبه از زبان نیکی هیلی، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل، خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت برای بررسی تحولات ایران شد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهارات خانم هیلی را «تهوع‌آور» خوانده است.

در همین حال، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواسته است تا برای جلوگیری از خشونت‌های بیشتر، نیروهای امنیتی را مهار کند و به حق آزادی بیان معترضان و تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زید رعد الحسین در بیانیه‌ای با اشاره به کشته شدن بیش از ۲۰ نفر و بازداشت صد‌ها نفر در جریان اعتراض‌های اخیر ایران، خواستار انجام «تحقیقات جامع، مستقل و بی‌طرفانه درباره اقدامات خشونت‌بار صورت گرفته» شد.

وی تاکید کرد که صدای معترضان باید شنیده شود، «مقامات باید اطمینان حاصل کنند که تمام نیروهای امنیتی به صورت متناسب و در صورت نیاز و کاملا در چارچوب قوانین بین‌المللی عمل کنند».

XS
SM
MD
LG