لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۴۲

ترامپ و پوتین ماه آینده میلادی در هلسینکی با هم دیدار می‌کنند


دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین تاکنون دو بار در حاشیه اجلاس‌های بین‌المللی با هم ملاقات کرده‌اند.

کاخ کرملین و کاخ سفید روز پنجشنبه هفتم تیرماه اعلام کردند که ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا روز ۱۶ ژوئیه در هلسینکی با هم دیدار خواهند کرد.

این نخستین دیدار رسمی دو رهبر است و متحدان نگران آمریکا در اروپا و منتقدان روسیه در ایالات متحده از نزدیک آن را دنبال خواهند کرد.

دو کشور یک روز پس از توافق در مورد این دیدار در پی دیدار جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، از مسکو همزمان جزئیات آن را منتشر کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته است: «دو رهبر در مورد مناسبات آمریکا و روسیه و مجموعه‌ای از موضوعات مربوط به امنیت ملی مذاکره خواهند کرد».

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین تاکنون دو بار در حاشیه اجلاس‌های بین‌المللی با هم ملاقات کرده‌اند.

اجلاس رهبران روسیه و آمریکا می‌تواند باعث نگرانی کشورهایی مثل بریتانیا باشد که خواهان منزوی کردن روسیه است و همین‌طور کشورهایی که در مورد برخورد بیش از حد دوستانه دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین نگران هستند.

در عین حال منتقدان سیاست‌های دولت فعلی آمریکا در خود آن کشور نیز چندان راضی نخواهند بود. آنها در مورد میزان تعهد دونالد ترامپ به ناتو تردید دارند و از بروز اختلاف بین واشینگتن و متحدان قدیمی آن مثل کانادا و آلمان بر سر مسائل تجاری ناراضی هستند.

دونالد ترامپ همواره و حتی در شرایطی که حکومت آمریکا تحریم‌های روسیه را تشدید کرده، به بهبود مناسبات با مسکو تمایل نشان داده است.

یکی از مسائل حساسی که بر مناسبات واشینگتن و مسکو سایه انداخته، نتیجه تحقیقات نهادهای امنیتی آمریکا است که در ژانویه ۲۰۱۶ اعلام کردند روسیه تلاش کرده که در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به نفع دونالد ترامپ تاثیر بگذارد.

مسکو همواره چنین دخالتی را تکذیب کرده است. در حال حاضر هیاتی به ریاست رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا مشغول بررسی احتمال تبانی بین کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و دولت روسیه است. آقای ترامپ تبانی با روسیه و عوامل آن کشور را تکذیب کرده است.

جان بولتون در مسکو به خبرنگاران گفت پیش بینی می‌کند که موضوع دخالت‌های روسیه در انتخابات آمریکا در اجلاس سران دو کشور مطرح شود.

او افزود احتمال دارد آقای ترامپ موضوع پیوستن مجدد روسیه به گروه ۷ را نیز مطرح کند.

پس از ملاقات کوتاه دو رهبر در نوامبر ۲۰۱۷ در ویتنام، دونالد ترامپ گفت تکذیب هرگونه دخالتی در انتخابات سال ۲۰۱۶ از سوی ولادیمیر پوتین را باور می‌کند. این موضع‌گیری آقای ترامپ انتقادات شدیدی برانگیخت.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه قبل از اعلام خبر ملاقات دو رهبر در هلسینکی در پیامی در شبکه توئیتر یک بار دیگر در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا ابراز تردید کرد و نوشت: «روسیه کماکان می‌گوید در انتخابات ما هیچ‌گونه دخالتی نکرده است».

او روز چهارشنبه در واشینگتن اشاره کرد که محل برگزاری ملاقات با پوتین پایتخت فنلاند خواهد بود و افزود وضعیت سوریه و اوکراین از جمله مسائل مورد بحث در مذاکره با ولادیمیر پوتین خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG