لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۰

ترامپ خواستار تحقیقات وزارت دادگستری در مورد نفوذ اف‌بی‌آی در ستاد خود


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، می‌گوید خواستار تحقیقات وزارت دادگستری در مورد «نفوذ» احتمالی پلیس فدرال آمریکا در ستاد انتخاباتی خود، در جریان رقابت‌های سال ۲۰۱۶، است.

آقای ترامپ ۳۰ اردیبهشت در توئیتر خود نوشته است «شخصا خواستار تحقیقات وزارت دادگستری در مورد این‌که آیا اف‌بی‌آی/وزارت دادگستری، با اهداف سیاسی دست به نفوذ یا انجام نظارت‌هایی در ستاد انتخاباتی ترامپ زده‌اند، خواهم شد و این درخواست را فردا (دوشنبه) به‌طور رسمی مطرح خواهم کرد. و این‌که آیا چنین خواسته‌ای (برای نفوذ در ستاد انتخاباتی)، از سوی افرادی در دولت [باراک] اوباما (رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا) مطرح شده‌است یا نه».

ساعاتی پس از این توئیت، وزارت دادگستری از بازرس کل خود خواست بر گستره مرور درخواست‌های آژانس امنیت ملی برای نظارت و رصد، بیافزاید. هدف بازرسی‌ها این است که مشخص شود آیا در جریان تحقیقات اف‌بی‌آی پیرامون «دخالت روسیه» در انتخابات ۲۰۱۶، مقاصد یا اغراض سیاسی وجود داشته است یا نه.

آژانس امنیت ملی آمریکا، بخشی از جامعه اطلاعاتی آن کشور است و فعالیت‌های ماهواره‌ای، مخابراتی و مکالماتی را نظارت و رصد می‌کند.

بازرس کل وزارت دادگستری، در حال حاضر هم مشغول بازبینی شکایت از «سوءرفتارهای» اف‌بی‌آی در آغاز روند تحقیقات مربوط به «دخالت‌های روسیه» در انتخابات ۲۰۱۶ است. آقای ترامپ اخیرا در چند مورد احتمال جاسوسی اف‌بی‌آی از ستاد انتخاباتی خود، در مراحل اولیه تحقیقات مربوط به روسیه، را مطرح کرده‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا علاه بر این، اظهاراتی را مطرح کرده که به‌نطر می‌رسد هدف از آن‌ها، پیوند دادن روند تحقیقات روسیه به انتخابات پیش‌روی کنگره برای تاثیرگذاری بر آرای جمهوری‌خواهان است.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در پایان تحقیقات خود در ژانویه ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیده بود که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، شخصا دستور انجام اقداماتی برای ایجاد اخلال در انتخابات آمریکا را داده است. اقداماتی مانند هک کردن سامانه اینترنتی حزب دمکرات و انتشار‌ ای‌میل‌های آنها، که هدف آن‌ها کمک به پیروزی دونالد ترامپ و ضربه زدن به رقیب او هیلاری کلینتون، عنوان شده‌است.

در حال حاضر، رابرت مولر، مستشار ویژه پرونده مربوط به «دخالت‌های روسیه» مشغول انجام تحقیقاتی در این مورد است. ترامپ هرگونه تبانی یا تماس با روسیه در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرده است. مسکو اتهام‌های واردشده در مورد دخالت در روند انتخابات آمریکا را رد کرده‌است.

با استفاده از گزارش اروپای آزاد، رویترز، اسوشیتدپرس|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG