لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۳۴

احضار سفیر عربستان در ترکیه به خاطر ناپدید شدن روزنامه‌نگار منتقد


نامزد و یک دوست نزدیک جمال خاشقجی می‌گویند که او از روز سه‌شنبه و پس از رفتن به کنسولگری عربستان، ناپدید شده است.
نامزد و یک دوست نزدیک جمال خاشقجی می‌گویند که او از روز سه‌شنبه و پس از رفتن به کنسولگری عربستان، ناپدید شده است.

منابع مطلع در ترکیه روز پنجشنبه ۱۲ مهر گفتند که وزارت خارجه این کشور سفیر عربستان را برای مشورت در مورد سرنوشت جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی که پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول مفقود شده احضار کرده است.

خبرگزاری رویترز از قول این منابع گزارش می‌دهد که سفیر عربستان سعودی برای ارائه توضیحات در مورد سرنوشت آقای خاشقجی روز چهارشنبه به وزارت خارجه ترکیه رفته است.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سیاست خارجی عربستان سعودی و سرکوب دگراندیشان، سال گذشته به دلیل نگرانی از بازداشت به آمریکا نقل مکان کرد.

یکی از منابع مطلع در ترکیه گفت: «روز گذشته سفیر عربستان سعودی برای گفت‌وگو در مورد وضعیت جمال خاشقجی به وزارت خارجه ترکیه احضار شد. اقداماتی برای روشن کردن ادعاها در خصوص وضعیت آقای خاشقجی صورت گرفته و ما معتقدیم که نتایج مثبتی خواهد داشت».

یک منبع دیگر گفت: «تماس بین ترکیه و عربستان سعودی برای حل مشکل مربوط به آقای خاشقجی از دیروز ادامه دارد».

نامزد و یک دوست نزدیک جمال خاشقجی می‌گویند که او از روز سه‌شنبه و پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شده است.

کنسولگری عربستان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت آقای خاشقجی روز سه‌شنبه مدتی پس از قرار ملاقات خود ساختمان کنسولگری را ترک کرده است.

در این بیانیه گفته می‌شود که کنسولگری در همکاری با دولت ترکیه تلاش می‌کند «دلایل و شرایط ناپدید شدن او را کشف کند».

سفارت عربستان در استانبول روز پنجشنبه حاضر نشد در مورد این ماجرا اظهارنظر کند و یک مقام کنسولگری این کشور نیز در پاسخ به سئوال خبرگزاری رویترز در مورد احضار سفیر عربستان، بیانیه کنسولگری این کشور را تکرار کرد.

ناپدید شدن جمال خاشقجی می‌تواند مناسبات آنکارا و ریاض را که در حال حاضر سرد است، پیچیده‌تر کند.

دولت ترکیه در تقابل طولانی قطر با عربستان سعودی و کشورهای متحد آن از قطر حمایت کرده و سال گذشته به این کشور نیرو اعزام کرد.

سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه گفت دولت این کشور معتقد است که جمال خاشقجی هنوز در کنسولگری عربستان سعودی است و به این ترتیب توضیحات عربستان در مورد این ماجرا را به چالش کشید.

با این همه تاکنون دولت ترکیه از انتقاد علنی از حکومت ریاض اجتناب کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG